EPDK Başkanı : BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE TEŞEKKÜR EDERİZ

EPDK Başkanı : BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE TEŞEKKÜR EDERİZ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yusuf Günay, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa?yı makamında ziyaret ederek, doğalgaz konusunda gösterdikleri gayretten dolayı teşekkür etti. Günay, Konya Şehir İçi Doğalgaz dağıtım ihalesine katılacak firmaların 10 Mart 2003 tarihine kadar yeterlilik için belgelerini EPDK?ya teslim etmeleri gerektiğini açıkladı.

EPDK Başkanı Yusuf Günay ve Konya Valisi Ahmet Kayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa'yı makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Özkafa, 20 şubat 2003 tarihinin önemli bir gün olduğunu belirterek, EPDK Başkanı Sayın Yusuf Günay'ın kendilerine ve Konyalılara müjdeli haberlerle geldiğini dile getirdi. Başkan Özkafa, bugüne kadar doğalgaz dağıtım işinin biran evvel sonuçlandırılması için çaba sarf ettiklerini belirterek, bugün doğalgaz konusunda gelinen noktanın kendilerini ve hemşehirlerini memnun ettiğini ifade etti. Özkafa, belediye olarak doğalgazın kentimizde dağıtımını biran evvel gerçekleştirilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

EPDK Başkanı Yusuf Günay, Konya Şehir İçi Doğalgaz dağıtım ihalesinin Mayıs-Haziran aylarında sonlandırmayı hedeflediklerini belirterek, ihaleye katılacak firmalara ve Konyalılara konuyla ilgili bilgi vermek üzere geldiklerini, verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Özkafa'nın doğalgaz konusunda göstermiş olduğu çaba ve sergilediği tutumun kendilerini memnun ettiğini ifade eden Günay, ' Konya Şehir İçi Doğalgaz Dağıtım İhalesine katılacak firmaların 10 Mart 2003 tarihine kadar yeterlilik için gerekli belgeleri vermeleri gerektiğini daha önce duyurduk. 10 martta ihaleye katılacak şirketlerin yeterliliği, ihale yapılacak şehirdeki şebeke yatırımı, dağıtım ve işletme faaliyetlerinin yürütülmesi açısından şirketin ve/veya ortaklarının mali güç ile tecrübelerine göre bir değerlendirme yaparak ihaleye hangi firmaların katılabileceğini tespit edeceğiz. Mayıs-Haziran aylarında ihaleyi yaparak işi neticelendirmek istiyoruz. 2004 yılında da Konya doğalgaz kullanan Büyükşehirler arasına girecektir. Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin istekli oluşu bizleri memnun etmiştir. Konya'da doğalgazın dağıtılması için her türlü desteği sağlamaya hazırız.'dedi.

Başkan Özkafa, ziyaret sonunda EPDK Başkanı Yusuf Günay'a Konya Büyükşehir Belediyesi yayınlarından oluşan bir kitap seti hediye etti.

İHALE NASIL YAPILACAK

Konya Şehir İçi Doğalgaz dağıtım ihalesi, Doğal Gaz Piyasası Kanunu ile Doğal Gaz Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, kapalı zarf usulü ile teklif alma ve açık eksiltme şeklinde yapılacak. İhale ile belirlenen 'Birim Hizmet ve Amortisman Bedeli', lisans yürürlük tarihinden başlamak üzere ilk sekiz yıl boyunca sabit olarak uygulanacak. Bu sürenin bitiminden sonra ise her yıl Kurul tarafından fiyat tavanı yöntemi ile belirlenecek. Şehir içi doğal gaz dağıtım lisansı otuz yıllık süre için verilecek.

İhale sonucunda dağıtım lisansı almaya hak kazanan tüzel kişi lisans yürürlük tarihinden itibaren en geç altı ay içinde yatırıma fiili olarak başlayacak. Lisansın yürürlüğe girmesinden itibaren en geç on sekiz ay içinde dağıtım bölgesindeki herhangi bir yerleşim alanının dağıtım şebekesi işletmeye alınacak ve gaz sunumuna başlanacak.

İhaleyi kazanan firma en geç beş yıl içinde de dağıtım bölgesindeki imarlı alanlar bütününde doğal gaz kullanmak isteyen her müşteriyi tesis edeceği dağıtım şebekesine bağlayacak.

Kurul kararı ile dağıtım bölgesinde serbest tüketici olmak için gereken yıllık asgari tüketim miktarı lisans yürürlük tarihinden başlamak üzere ilk beş yıl için onbeş milyon metreküp olarak belirlendi. Bu miktar, ilerleyen yıllar için Avrupa Birliği uygulamaları da dikkate alınarak Kurul tarafından her yıl yeniden belirlenecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;