Enerji Bakanı Hilmi Güler Büyükşehir'i Ziyaret Etti

Enerji Bakanı Hilmi Güler Büyükşehir'i Ziyaret Etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret etti. Türkiye'nin güneş haritasını çıkardıklarını ve yakında uygulamaya geçeceklerini kaydeden Bakan Güler, isteyen herkesin kendi elektriğini üretebileceğini söyledi. Güneş tarlaları ile yerli ve çevreyi kirletmeyen enerji çalışmaları başlattıklarını kaydeden Güler, Konya'nın başı çekeceği bu projenin enerjide kurtuluş savaşı olduğunu ifade etti.

Çeşitli toplantılara katılmak üzere Konya’ya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’da tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket ederek hizmetleri yürüttüklerini belirterek, şehir genelinde kalitenin artırılması için de yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Şehircilikte her günün yeni bir başlangıç olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, hükümetin Konya’ya yapılan yatırımlara verdiği destek nedeniyle teşekkür etti.

YENİLENEBİLİR ENERJİYE GEÇİLİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de, Konya’ya her gelişinde yaşanan değişimi gördüğünü belirterek, Konya’da yenilenebilir enerji ile ilgili çalışmalar yapacaklarını söyledi. Türkiye’nin güneş haritasını çıkardıklarını ve yakında uygulamaya geçeceklerini kaydeden Bakan Güler, “Evlerin kiremitleri yakında güneş pilleri ile yer değiştirecek. Herkes 500 kilovata kadar kendi elektriğini üretebilecek. Bu da 150 daire demek. Fazlasını bize verecek. 10 yıla kadar alım garantisi var” dedi.

ENERJİDE KURTULUŞ SAVAŞI VERİYORUZ

Güneş tarlaları ve güneş pilleri ile yerli ve çevreyi kirletmeyen enerji sunulacağını vurgulayan Bakan Güler şöyle devam etti: “Buralardan üreteceğimiz enerji ile dışa bağımlılığımızı gidermeye çalışıyoruz. Bu, enerjide kurtuluş savaşıdır. Bu konuda Konya başı çekecek. Çünkü Konya’nın güneşi ve topoğrafik yapısı buna çok uygun. Tamamen yerli ve yenilenebilir enerji çalışmaları ile diğer ülkelere örnek oluyoruz.”

Konya’da kömür aramalarının devam ettiğini, Konya’nın endüstriyel mineraller bakımından çok zengin olduğunu belirten Bakan Güler, Karapınar’da bin megavatlık bir santrale eşdeğer kömür bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Başkan Akyürek, ziyaretin sonunda Bakan Güler’e ebru tablosu ve Mesnevi hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;