Endonezya'ya Aşevi Kuruldu

Endonezya'ya Aşevi Kuruldu

Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi Endonezya?ya yapılacak yardımı onayladı. Büyükşehir Belediyesi?nin organizatörlüğünde kurulan aşevini işletecek ekip ve sağlık heyeti bölgeye gönderiliyor. İşadamlarının katkısıyla Endonezya?nın Sumatra adasında Medan Şehrinde halka yönelik kurulan aşevinde günlük 1200 kişiye yemek verilecek. Yardım ekibi 13 Ocak Perşembe günü bölgeye hareket edecek.

Başkan Tahir Akyürek Başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediyesi Meclisi 2005 yılının ilk toplantısında Güney Doğu Asya'da meydana gelen deprem sonrası bölgeye yardım eli uzatma kararı aldı.

İktidar ve muhalefete mensup meclis üyelerinin oy birliğiyle aldığı kararla Konya halkı adına insanlığın en büyük felaketlerinden birinin yaşandığı Endonezya'ya yapılacak yardımın organizatörlüğünü Büyükşehir Belediyesi üstlenmiş oldu.

Tarihsel bağlarımız olan Endonezya halkı için 'Bizi bekliyorlar' diyen başkan Tahir Akyürek, yardımlarda Büyükşehir Belediyesi'nin organize görevini üstleneceğini bildirdi. Meclis'te alınan kararı değerlendiren Akyürek, 'Güneydoğu Asya'da meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunami, yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine ve hayatta kalanların evsiz kalmasına neden olmuştur. Dünyanın yardım elini uzatmak için çaba sarf ettiği bu insanlar için bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyor. Tarihsel bağlarımız olan, bin yılı aşkın kardeşliğimiz bulunan bu insanlara, yanlarında olduğumuzu ve acılarını paylaştığımızı millet olarak göstermek durumundayız. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bölgede bulunan Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda bölge halkının en çok gıda temini ve sağlık konularında sıkıntı içinde olduklarını öğrendik. Biz de bölgeye yardım ekibi göndereceğiz. Bir yardım kampanyası açmıyoruz. Özellikle meclis üyelerimizin katkıları ve bazı iş adamlarımızın desteğiyle bölgede mağdur insanlara yaraları sarılıncaya kadar aşevi ve sağlık hizmeti verilecek. Büyükşehir Belediyesi tüm Konya ve insanlık adına felaket bölgesine gidecek ve yaralı insanların acılarını sarma çabası içinde olacaktır. Ekibimiz Kurban Bayramını da bölgede geçireceklerdir.'dedi.

Başkan Tahir Akyürek, bölgeye yapacağı yardım dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya'ya teşekkür ettiğini, yardımların güvenli şekilde yapılması için Dış İşleri Bakanlığı ile işbirliğine gittiklerini ifade etti.

Meclis toplantısında Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri de hazır bulundu.

Dr. Faik Özdengül başkanlığında bölgeye gidecek yardımı ekibinde Dr. Faruk Altınok, Dr. Mahmut Alan , Ahmet Aslantaş ve Nurettin Erdoğan yer alıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;