Endonezya Yardım Heyeti Yola Çıktı

Endonezya Yardım Heyeti Yola Çıktı

Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisi?nce alınan karar doğrultusunda Endonezya?nın Sumatra adasındaki Medan şehrine kurulan aşevini işletecek ve sağlık hizmeti verecek yardım heyeti yola çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek kendisini ziyarete gelen yardım heyetine ?Tarihsel kardeşliğimiz bulunan Endonezya halkına Konya?nın sevgi, kardeşlik ve selamlarını iletin. Kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz ?dedi.

Güney Doğu Asya'da meydana gelen deprem ve sonrasında felakete yol açan tsunami, binlerce insanın mağdur olmasına neden oldu. Bölgede yaşanan büyük felaket ve drama kayıtsız kalmayan Büyükşehir Belediyesi Meclisi Endonezya'ya, Konya'nın yardım elini uzatması kararını almıştı. Büyükşehir Belediyesi bölgede verilecek olan yardım hizmetlerinin düzenli yürütülebilmesi için üstlendiği organize görevini tamamladı. Bugün yola çıkan yardım ekibi Konya-İstanbul-Dubai- Cakarta ve Medan'a, Singapur Hava Yolları aracılığıyla bölgeye ulaşarak Konya'nın yardımını ulaştıracak.

Yardım ekibi bölgeye hareket etmeden önce Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Konya'daki organize çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri Daire Başkanı Ercan Uslu, bölgeye sağlıklı yardım yapılması ve hedeflenen sonuca ulaşılması için tüm girişimlerin yapıldığını, bölgede aşevinin kurulduğunu söyledi. Uslu, Başkan Akyürek'e verdikleri destek dolayısıyla teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Akyürek, ekip üyelerine tek tek teşekkür ederek kutsal bir görev üstlendiklerini, yapılan hizmetin bir belediyecilik hizmeti olarak algılanması gerektiğini, Konya halkı adına bölgeye giderek mağdur insanların acılarını paylaşacaklarını ifade etti. Başkan Akyürek kendisini ziyarete gelen ekip üyelerine 'Endonezya halkına acımızı paylaştıklarını iletin. Konya'nın sevgi, kardeşlik ve selamlarını götürün' dedi.

Heyet daha sonra son bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantının ardından organize çalışmalarını yürüten Ercan Uslu, bölgeye yapılacak yardım ile ilgili bilgi verdi. Uslu, tarihsel bağlarımız bulunan Endonezya halkına yapılacak yardımın sağlıklı ulaşması için tüm tedbirleri aldıklarını, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Endonezya Büyükelçiliği ve bölgede bulunan Türk heyetleriyle irtibata geçtiklerini ve yardımların sorunsuz ulaştırılması için gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi. Meclis üyeleri ve işadamlarının desteği ile gerçekleştirilen yardım çalışmasının bölgede kurulan aşevi aracılığıyla günlük 1200 kişiye ulaştırılacağını söyleyen Uslu, ilk etapta aşevi hizmetiyle birlikte bölgeye giden 3 hekim aracılığıyla sağlık hizmeti vereceklerini bildirdi. Uslu, bölgeye yapılacak maddi yardımdan ziyade tarihsel bağlarımız olan bölge halkıyla kardeşlik bağlarımızın güçlenmesi ve felaketzedelere Konya halkının manevi desteğinin iletilmesinin daha önemli olduğunu açıkladı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;