En Büyük STK Büyükşehir Belediyesi

En Büyük STK Büyükşehir Belediyesi

Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek?i makamında ziyaret etti. Başkan Akyürek, Konya?daki en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olarak Büyükşehir Belediyesi?ni gördüklerini, Sivil toplum Kuruluşları?nın gelişiminden yana olduklarını bildirdi. Başkan Akyürek , Federasyon üyelerinin onur üyeliği teklifini memnuniyetle kabul edeceklerini bildirdi.

Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Federasyona üye dernek yöneticilerinin de katıldığı ziyarette çalışmaları hakkında Başkan Akyürek'e bilgi veren Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Aydoğan, amaçlarının Konya'nın sorunlarının çözümüne katkı sağlamak olduğunu bildirdi. Aydoğan, 'Konya meselelerinin çözümü ile ilgili önemli temaslarımız oldu. Ancak son yıllarda şevkimiz kırılmıştı. Konya'dan çalışmalarımıza bir karşılık göremedik. Biz maddi olarak değil, manevi olarak katkı bekliyoruz. Ama şimdi yeniden toparlandık. Sayın Tahir Akyürek'in ilgi ve destekleri bizleri fevkalade motive etti. Bizler Ege'nin çeşitli illerinde kalan Konyalılar olarak her yıl memleketimize yaz aylarında dönerek burada çeşitli etkinliklere imza atıyoruz. Özellikle İzmir'de çok önemli bir nüfusa sahibiz. Çocuklarımız ve gençlerimizi kültürlerinden kopmaması için her yıl düzenlediğimiz etkinliklerle getiriyoruz'şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Tahir Akyürek, 'Konya Büyükşehir Belediyesi olarak sivil toplum kuruluşlarının gerekliği ve geliştirilmesiyle ilgili farklı projelerimiz var. Konya'daki sivil toplum kuruluşlarının en büyüğünü; Büyükşehir Belediyesi olarak görüyoruz. Tarihi değerlerimiz, adetlerimiz, örf ve geleneklerimizin korunması gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarının katkısını ve desteğini de biliyoruz. Bunun farkındayız. Fiziki belediyecilik çalışmalarımızın yanında sosyal belediyecilikte model olma gayretimiz sürüyor'dedi.

Konya'nın modern yapısı ve tarihi geçmişiyle model kent olduğunu söyleyen Başkan Akyürek 'Türkiye'nin AB sürecinde en çok ziyaret edilen illeri başında Konya gelmektedir. Konya'ya da farklı bir şeyler görmek için geliyorlar. AB sürecinin aykırı yüzünü görmek istiyorlar. Durdurucu bir yüzünü ve karşı çıkan bir kent görmek için geliyorlar. Şehirle ilgili çok soru soruyorlar. Konya'ya gelirlerken çok farklı niyetlerle gelenler, burada gördükleri sonucunda çok beklentilerinin aksi görüşlerle dönüyorlar. Ülkemizde mantıksal bir değişimde yaşanmıştır. İnsanımız artık dünyaya açılmak istiyor. Asla geleneklerinden inancından utanmadan gelişmeye de açık yapımızı da ortaya koyarak komplekssiz bir şekilde kendimizi ortaya koyuyoruz. Hem geleneklerimize bağlıyız hem de dünyaya çok açığız. Her türlü gelişmeye açığız. Her türlü işbirliğine hazırız. Önyargılı değiliz. Bunu ortaya koyduğumuzda çok doğru bir örnek ortaya koymuş oluyoruz. AB'ye hangi değerlerle gideceğimiz sorulduğunda AB üyesi ülkelerinden gelen ziyaretçilere sadece Mevlana'nın evrensel görüşlerini anlattığımızda ikna oluyorlar'diye konuştu.

Başkan Akyürek, Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerinin, Federasyona onur üyeliği davetini memnuniyetle kabul ettiğini bildirdi.

Başkan Akyürek, kendisini ziyarete gelen Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerine Büyükşehir Belediyesi Yayınlarından Mevlana'nın tüm Eserleri isimli kitabı hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;