Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek büyükşehir Belediyesi''nde

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek büyükşehir Belediyesi''nde

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Konya''nın önemli atılımlar gerçekleştirdiğini söyleyerek küresel rekabet gücüne sahip bir ille karşılaştığını belirtti. Bakan Şimşek, Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Konya'nın Türkiye ölçeğinde şehirleşme ve sanayileşmede lider olduğunu söyledi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Konya''da bulunan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Mevlana Müzesi ve Konya Valiliği ziyareti ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti. Bakan Şimşek, Başkan Akyürek’ten yatırımları ve şehrin genel durumu hakkında bilgi aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, fiziki, kültürel ve sosyal belediyecilikte farklı hizmetler üretmeye devam ettiklerini belirterek Konya’nın yatırımları ve gelişimiyle ülkeye katma değer kazandırdığını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını 3 kademe şeklinde planladıklarını belirten Başkan Akyürek, ilk hedeflerinin 2015, ikinci hedeflerinin cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023 ve 2050 yılları olduğunu, son yıllarda yaptıkları yatırımlarla Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra yapılan yatırım toplamlarını geçmeyi hedeflediklerini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi bütçesinin %25’nin personel giderleri, %70’nin de yatırımlara ayrıldığını ifade eden Başkan Akyürek, bütçenin yatırımlar ağırlıklı olarak kullanılmasının şehre avantaj sağladığını bildirdi.

Konya ile ilgili izlenimlerini Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında açıklayan Bakan Şimşek Konya''nın yapmış olduğu atılımlarla kendisini çok etkilediğini dile getirdi. Konya''nın beklediğinin çok üzerinde bir performans sergilediğini aktaran Bakan Şimşek; "Küresel ölçekte rekabet gücüne sahip tesisler gördüm Konya''da ve gururlandım. Son bir kaç yıldır bütün illerimizin çehresi değişti. Konya da bunun en güzel örneklerinden biri. Konya''nın diğer illere göre en güzel yanı gece kondu yok. Özellikle organize sanayi bölgesi çok temiz ve oksijenli bir yer. Organize sanayi bölgesi güçlü bir altyapıya sahip ve 1. Sınıf. Başka yerde yok. Ben iş adamı olsaydım. Yatırım için burayı tercih ederdim. Nitelikli iş gücü var. Kurumlar arası işbirliği çok güzel seviyede. Perspektif hizmet olduktan sonra istenilen başarı elde ediliyor. Türkiye ölçeğinde şehirleşme ve sanayileşmede Konya lider. Türkiye’nin daha da kalkınması ve ilerlemesi için reformların yapılmasına ihtiyaç var. Bunu yapacağız. Türkiye''nin önü açık. " dedi. Bakan Şimşek, şehre hizmetleri dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.

Başkan Akyürek, Bakan Şimşek’e Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel yayınları arasında yer alan Hz. Mevlâna’nın mesnevisin orijinalini ve Türkçe şerhi ile çini el sanatıyla yapılan bir tabak hediye etti.

Bakan Şimşek Dedeman Otel''de yapılacak olan "Küresel Ekonomi''nin Anadolu''ya yansımaları" konulu programa katılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nden ayrıldı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;