Dünyada Konya ve Mevlana Günleri

Dünyada Konya ve Mevlana Günleri

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, 2007 Mevlana Yılı nedeniyle yurtdışında gerçekleştirdiği 'Konya ve Mevlana' tanıtım programları devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, daha önce ABD'nin 5 şehrinde gerçekleştiren tanıtım programlarının Pakistan'ın 3 önemli şehrinde devam ettiğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Mevlana Yılı dolayısıyla yurtdışındaki tanıtım programlarını ABD'nin ardından Pakistan'da sürdürüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak 2007 yılı için 150 etkinlik ve proje hazırladıklarını kaydederek, daha önce ABD'nin Chicago, Iowa, Minneapolis, Madison ve Colombus şehirlerinde gerçekleştirilen Konya ve Mevlana konulu tanıtım programlarının şimdi de Pakistan'da devam ettiğini söyledi. Pakistan'ın 3 önemli şehri olan İslamabad, Lahor ve Karaçi'de tanıtım stantları açılarak sema gösterileri ve konserler düzenleneceğini vurgulayan Başkan Akyürek, 2007 yılı boyunca Avrupa'nın 35 şehrinde Konya ve Mevlana Günleri'nin devam edeceğini söyledi. Yurtdışındaki programlarla hem Konya'nın tanıtımının yapıldığını, hem de Mevlana hoşgörüsünün tüm dünyaya bir kez daha anlatıldığını belirten Başkan Akyürek, bugün dünyanın sevgi, barış ve kardeşliğe her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi'nin Pakistan'da gerçekleştireceği programların ilki İslamabad'da olacak. İslamabad Convention Center'da 2 bin kişilik salonda gerçekleştirilecek ve Pakistan Başbakanı Şevket Aziz ile üst düzey yetkililerin katılacağı programlarda Konya ile ilgili İngilizce ve Urduca kitaplar tanıtılacak. Kitaplar arasında Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan'ın yazdığı Mevlana ve Muhammed İkbal kitabı da bulunuyor.

Pakistan'daki programlar İslamabad'ın ardından Lahor ve Karaçi'de devam edecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;