Dünya Tarihi Kentler Konferansı Konya Bildirisi'ni Başkan Akyürek Okudu

Dünya Tarihi Kentler Konferansı Konya Bildirisi'ni Başkan Akyürek Okudu

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılan 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı, Sonuç Bildirgesi'nin okunmasıyla sona erdi. Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararların açıklandığı toplantıda, 12'inci konferansın ev sahibi olarak Japonya'nın Nara şehri seçildi. 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı Sonuç Bildirgesi'ni okuyan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 'Dünya Tarihi Şehirler Birliği üye şehirleri olarak bizler tarihi şehirlerdeki kültürel sürekliliği sağlamak için farklı kültürler ile somut ve soyut kültürel miras arasındaki dengeleri korumak adına daha çok çalışmayı vaat ediyoruz. Bu kararı gerçekleştirebilmek için tarihi şehirlerle ilişkili ve sorumluluk duyan kurum ve kuruluşları ‘kültürel yönetişim' çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı Sonuç Bildirgesi’nin okunmasıyla sona erdi.

Dedeman Otel’de düzenlenen toplantıya Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa başkanlık etti. Toplantıda söz alan Dünya Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Hisakazu Takagi, Yönetim Kurulu Raporu’nu okuyarak birliğe yeni katılan 5 şehrin Gyeong Ju, Odesa, Minsk, Lviv ve Osmangazi olduğunu açıkladı. Takagi, yapılan Yönetim Kurulu toplantısında 2010 yılındaki 12’inci konferansa ev sahipliği yapacak şehrin Japonya’nın Nara şehri olduğunu belirtti.

KONYA BİZE ÖRNEK OLDU

Toplantıda söz alan Nara Belediye Başkanı Akira Morakawa, toplantıya ev sahipliği yapmanın büyük bir şeref olduğunu belirterek, bu büyük sorumluluğu en güzel şekilde yerine getireceklerini söyledi. Konya’da geçirdikleri birkaç günlük zaman içinde Türk misafirperverliğinden çok şey öğrendiklerini ve başarılı organizasyona hayran kaldıklarını kaydeden Morakawa, Konya’nın kendileri için iyi bir örnek olduğunu ifade etti.

GENÇLER DÜNYAYA MEYDAN OKUDU

Toplantıda daha sonra Gençlik Forumu’nun Sonuç Bildirgesi okundu. Bildirgeyi okuyan Bilkent Üniversitesi öğrencisi Funda Baş Bütüner, farklı kültür ve coğrafyalardan gelen farklı ülkelerin temsilcileri olarak, dünyada tarihi alanların korunmasının yeniden düşünülmesini istediklerini vurgulayarak, “Geleceği belirlemek için geçmişi anlamamız gerekiyor. Dünyayı şu anda olduğu gibi bölmek değil, sonsuza kadar birleştirmek için dünyaya meydan okuyoruz” dedi.

11. DÜNYA TARİHİ ŞEHİRLER KONFERANSI KONYA BİLDİRİSİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı Sonuç Bildirgesi’ni okudu. Son derece verimli geçen konferans nedeniyle katılımcılara teşekkür eden Başkan Akyürek’in okuduğu 11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı Konya Bildirisi şöyle:

“Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır. 10-12 Haziran 2008 tarihlerinde Türkiye''nin Konya şehrinde 11.Dünya Tarihi Şehirler Konferansı için bir araya gelen belediye başkanları, yöneticiler ve temsilciler bildirmektedir:

Özellikle günümüz dünyasındaki doğal afetler, çevresel tehlikeler, küreselleşme süreci, politik ve ekonomik çatışmalar nedeniyle, tarihi şehirlerimize tecrübe kazandırılması, bu şehirlerin şartlarının iyileştirilmesi, canlandırılması ve kültürel sürekliliğin sağlanması için, kültürel mirası daha itinalı, dikkatli ve önem atfederek düşünmemiz gerekmektedir.

İmar edilen ile birlikte doğal kültürel mirasımız daha kaliteli kent yaşamı için vazgeçilmez bir varlık, ilham kaynağı ve kentsel değişimlerin ana unsurudur. Tarihi Şehirler Birliği''ne üye her bir şehir kültürel coğrafyası, fiziki sınırları ve mesafeleri ne olursa olsun, kimlik, yaşayan miras ve kültürel çeşitlilik bakımından eşsiz bir konuma sahiptir. Bizler bu kültürel çeşitliliğin zenginleştirici yanını biliyor, kültürler arası iletişimin ortak dünya mirasını oluşturmadaki öncelikli yerini ve önemini destekliyoruz. Küresel ile yerel arasındaki çelişkinin ortadan kaldırılmasının ancak her bir şehre has hususların anlaşılması; ilgili kültürel, politik, ekonomik, doğal ve fiziki süreçlerin yorumlanmasıyla mümkün olduğunun farkındayız.

11.Dünya Tarihi Şehirler Konferansı bize yaşayan, somut olmayan kültürel mirasın yaşam kalitesini arttırma ve kültürel devamlılığını sağlamada ne kadar hayati bir önem taşıdığını hatırlatmaktadır. Tarihi şehirlerimizi, eşsiz kültürel değerlerini koruyarak, mevcut durumları yeni şartlara adapte ederek, çağdaş kullanımlara uygun hale getirerek, uyumsuz özellikleri eleyerek geleceğe nasıl taşıyacağımızı sorgulamaya/sormaya, kısa ve uzun vadeli karar ve uygulamalarımızla cevap aramaya devam edeceğiz.

Dünya Tarihi Şehirler Birliği üye şehirleri olarak bizler tarihi şehirlerdeki kültürel sürekliliği sağlamak için farklı kültürler ile somut ve soyut kültürel miras arasındaki dengeleri korumak adına daha çok çalışmayı vaat ediyoruz. Şehir yöneticileri olarak karşılıklı işbirliği yapmak, ortak doğal ve sonradan imar edilen mirasımızı korumak adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi, imkan dahilinde olan en uygun araçları kullanacağımızı bildiriyoruz.

Bu kararı gerçekleştirebilmek, kültürel sürdürülebilirliği sağlamak için tarihi şehirlerle ilişkili ve sorumluluk duyan kurum ve kuruluşları, kişi ve grupları, yani karar üretenleri, akademisyenleri, araştırmacıları, sivil toplum kuruluşlarını, özel sektörü ve elbette halkı ‘kültürel yönetişim’ çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz.”

Bildirgenin okunmasının ardından konferansa katılan ülkelerin temsilcileri tek tek gelerek deklarasyonu imzaladı. Konferans, katılımcıların toplu fotoğraf çektirmesi ile sona erdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;