Dünya Tarihi Kentler Konferansı İkinci Gün

Dünya Tarihi Kentler Konferansı İkinci Gün

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılan 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı'nın ikinci gününde yuvarlak masa toplantıları yapıldı. 'Şehir Kimliği ve Yaşayan Miras' konulu toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen moderatörlük yaparken; Prof. Dr. Metin Sözen ve Faruk Göksu'nun moderatörlük yaptığı toplantının konusu 'Kültürel Çeşitlilik ve Kültürlerin Kavşak Noktası' oldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı’nın ikinci gününde yuvarlak masa toplantıları yapıldı.

Dedeman Otel’de devam eden konferansın ikinci gününde ilk yuvarlak masa toplantısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen moderatörlük yaptı. “Şehir Kimliği ve Yaşayan Miras” konulu yuvarlak masa toplantısında; Budapeşte, Trogir, Boston, Buyeo, Gyeong Ju, Kazan, Lviv, Nara ve Santiago şehirlerinin temsilcileri, ülkelerinde tarihi dokuları korumak için ne tür çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Japonya''nın Nara Şehri temsilcisi Akira Fujiwara yaşadığı şehir ile ilgili bilgi verirken, "Küreselleşme hızlı büyüyen bir güç. Bir taraftan dünyadaki kültürel çeşitliği bir araya getiriyor ve aynı zamanda kültürü birbirine benzer hale getiriyor. Kültür benzer hale gelince homojenlik kazanıyor. Hepimiz karmaşık duygular içinde oluyoruz. Bölgesel, dini ve kültürel niteliklerimizi kaybetme ile karşı karşıyayız. Kültürel çeşitliliğimizin korunması ve teşvik edilmesi, insanların bir arada yaşaması için önemli bir unsur. Başka trajedileri önlemek için kültürün siyasi ve dini çekişmeler arasında kaybolmaması için el ele vermeliyiz” dedi.

Öğleden sonraki “Kültürel Çeşitlilik ve Kültürlerin Kavşak Noktası” konulu yuvarlak masa toplantısına ise Prof. Dr. Metin Sözen ile Faruk Göksu moderatörlük yaptı. Toplantıya konuşmacı olarak ise; Andong, Santiago, Kyoto, Sarajevo, Mostar, Osmangazi, İstanbul ve Sumqayıt şehirlerinin temsilcileri katıldı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;