Dünya Özürlüler Günü "Biz de Varız"

Dünya Özürlüler Günü "Biz de Varız"

Konya Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum örgütleri 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla Fuar Kültür Merkezi?nde ?Biz de Varız? adlı bir panel düzenledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum örgütleri 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla Fuar Kültür Merkezi'nde 'Biz de Varız' adlı bir panel düzenledi.

Özürlülerin yaptığı çalışmalar ve özürlülerin toplumdaki yerinin konuşulduğu panele Konya Vali Yardımcısı Mehmet Solmaz, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Gürbüz, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özer, Sivil Toplum Örgütleri ve dernek temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın ev sahipliğini yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'da yapılan çalışmalarda toplumun yüzde 10'una ulaşan engelli vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik çalışmaların yapılacağını bildirdi. Yaptıkları tüm çalışmalarda engelli vatandaşları da düşündüklerini ve engellilerin şehirde daha rahat yaşamalarını sağlamak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade eden Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerinden talep edilen hususların projelendirilmesi için ilgili birim amirlerinin çalışmaları yürüttüklerini ve söz konusu isteklerle ilgili çalışmaların bir an evvel yapılacağını kaydetti. Engelli vatandaşların sadece 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü ile hatırlanmaması gerektiğini belirten Akyürek, bu tür programların arttırılarak vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Engelli vatandaşların toplumun her kesiminde yer bulması gerektiğinin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, engelli bireylerin hayata sıkı sıkı sarılmasına destek olan Sivil Toplum Kuruluşlarına da teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından oturum başkanlığını Yrd. Doç Dr. Hakan Sarı'nın yaptığı panele geçildi. Panelde Prof. Dr. Hasan Koç 'Yüksek Riskli Doğan Çocuklar ve Uzun Süreli İzlem', Prof. Dr. Mustafa Tavukçuoğlu 'İslam'ın İnsana Verdiği Değer', Yrd. Doç. Dr. Hakan Sarı 'Engellilerin Aile Bireyleri Üzerinde Oluşturduğu Dinamikler ve Önlemeye Yönelik Çağdaş Stratejiler', Arş. Gör. Y. Mimar Bilgehan Yılmaz da 'Engelliler İçin Fiziksel Ortam Düzenlemelerinde Stratejik Çözümler' konu başlıkları altında katılımcıları bilgilendirdiler.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;