Dünya Mevlana'ya Koşuyor

Dünya Mevlana'ya Koşuyor

Uluslararası terör ve savaşların gündemde olduğu bir dönemde, ''Ne olursan ol gel'' diyerek tüm insanlığa barış, sevgi ve hoşgörü çağrısı yapan Mevlânâ'nın çağrısına olan ilgi giderek artıyor.

Konya Turizm Müdürü İbrahim Tekbaş, Mevlânâ'nın tüm insanlığa yönelik evrensel mesajlarına, özellikle yabancı turistlerin son dönemlerde daha fazla ilgi gösterdiğini söyledi. Tekbaş, Mevlânâ Müzesi'ni 229 bin yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Mevlana'yı ziyaret eden turist sayısında önceki yıllara göre önemli ölçüde artış olduğuna dikkat çeken İl Turizm Müdürü Tekbaş, ''Mevlana'nın barış, sevgi, kardeşlik ve hoşgörü çağrısı, son zamanlarda tüm insanlık tarafından daha fazla önemseniyor. Bunu, Mevlana'yı ziyarete gelen yabancı turistlerin sayısının artışından anlıyoruz. Tüm insanlığın Mevlana'nın düşüncelerine ve mesajlarına ihtiyacı var'' dedi.

Tekbaş, Mevlana'ya Japonya, ABD, Almanya, İtalya, İngiltere, Hollanda, Hindistan, Fransa, Yunanistan, Mısır, Makedonya, Kolombiya, Küba, Libya, Lübnan, Malezya, Kanada, Katar ve Rusya ağırlıklı olmak üzere değişik ülkelerdeki çeşitli ırk ve dine mensup insanların ilgi gösterdiğini ifade etti. İbrahim Tekbaş, Mevlana Müzesi'ni ziyaret eden yabancı turist sayısının yıl sonunda 400 binden fazla olmasını beklediklerini belirtti.

Tekbaş, 'Konya güzel bir dönem yaşıyor. Yılbaşında hedefimizi 1.5 milyon yerli ve yabancı turist olarak açıklamıştık. Bu rakama yıl sonuna doğru büyük oranda yaklaşacağımıza inanıyorum. Konya'daki tüm müzelerin toplam ziyaret edilme oranları toplam 1.134.568.000 kişidir. Bunun 263 bin 886 kişisi yabancı turisttir. Şehrimize gelen ve konaklayan turistlerin büyük bir bölümünü Almanlar oluşturmaktadır. Konya'daki beş ve dört yıldızlı otellerin sayısının artırılması gerekmektedir. Tüm Konyalıların el birliği yaparak Konya'yı bir turizm merkezi haline getirmesi gerekir. Dünya'da bir çok ülke bütçesinin büyük bir bölümünü turizm gelirleriyle oluştururken bizim bu alanda yetersiz kalmamız kabullenilemez.'dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;