'Doğru ve Tasarruflu Kullanırsak Su Sıkıntısı Yaşamayız.'

'Doğru ve Tasarruflu Kullanırsak Su Sıkıntısı Yaşamayız.'

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bilinçli kullanılmazsa su kaynaklarının tehlike altında olduğunu ifade etti. Konya'da su konusundaki duyarlılığın artırılması için bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Akyürek, 'Su zengini kabul edilen şehirlerde su sıkıntısı yaşanırken şehrimizde kısa vadede bir sıkıntı görünmüyor. Kaynaklarımız sınırlı. Suyu bilinçli kullanmaz ve gerekenleri yapmazsak bu sorunu biz de yaşarız' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, su tasarrufu ve Konya'nın içme suyu potansiyeli ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

SU KAYNAKLARI TEHLİKE ALTINDA

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) Genel Müdürlüğü İçme Suyu Arıtma Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dünyadaki en büyük sorunun su sıkıntısı olduğunu belirterek, su konusunda gereken duyarlılığın oluşturulması gerektiğini söyledi. Türkiye'de son 40 yılda 1 milyon 300 bin hektar sulak alanın ve su kaynaklarının yüzde 50'sinin kaybolduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, modern sulama teknikleri kullanılmazsa su kaynaklarının tehlike altında olduğunu ifade etti.

DOĞRU KULLANIRSAK SU SIKINTISI YAŞAMAYIZ

Kuraklığın ençok tehdit ettiği yerlerden birinin Konya Ovası olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, ülkemizin en büyük yeraltı denizinin Konya Ovası'nın altında olmasına rağmen, bu suyun yüzde 90'ının tarımda kullanıldığını ve Konya sınırları içinde birçok gölün ve sazlığın kuruduğunu kaydetti. Vahşi tarımsal yöntemlerle ovada suyun boşa akıtıldığına dikkat çeken Başkan Akyürek, 'Yeraltı sularımız hergün çekilmeye devam ediyor. Tuz Gölü 20 sene öncenin yarısına kadar düştü. Ancak önceden alınan önlemler sayesinde Konya'nın 2015 yılına kadar bir sıkıntısı bulunmuyor. Su zengini kabul edilen Kocaeli ve Bursa gibi şehirlerde su sıkıntısı yaşanırken şehrimizde kısa vadede bir sıkıntı görünmüyor. Konya'ya içme suyu vermemizi engelleyecek bir durum yok. Ama kaynaklarımız sınırlı. Suyu bilinçli kullanmaz ve gerekenleri yapmazsak bu sorun bizi de bulur. Doğru ve tasarruflu kullanırsak içme suyu açısından bir sıkıntı yaşamayız' dedi.

SUYUMUZA SAHİP ÇIKALIM

Konya'nın içme suyunun yeraltından karşılandığını hatırlatan Başkan Akyürek, Konya'da 289 kaçak su kuyusunun kapandığını, izinsiz açılan su kuyularının tamamının da kapatılacağını vurguladı. Su tasarrufu için Büyükşehir Belediyesi'nin yeşil alanlarının tamamında damlama sulama sistemine geçildiğini belirten Başkan Akyürek, şöyle devam etti: 'Halkımızın da su konusunda duyarlı olmasını istiyoruz. Suyumuza sahip çıkalım ve koruyalım. Tasarruflu olursak kesinti olmaz. Konya olarak, su üretiminde, bilinçli tüketimde ve tahsilatta Büyükşehirler arasında ön sıralardayız. Musluktan akan suyun kıymetini bilirsek hiçbir sıkıntı yaşamayız.'

2050 YILININ PROJELERİNİ HAZIRLIYORUZ

Mavi tünel çerçevesinde Konya'ya havza dışından su getirme çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Başkan Akyürek, Konya'nın 50 yıllık içme suyu ihtiyacının karşılanması için gereken projelerin hazırlandığını ifade etti. Konya'nın 2050 yılındaki vizyonunu oluşturmak için KOSKİ bünyesinde Su Yönetim Merkezi'nin hayata geçirileceğini kaydeden Başkan Akyürek, Konya'ya dışarıdan su kaynaklarının getirilip getirilemeyeceğinin burada tartışılıp karara bağlanacağını kaydetti.

PLAKETLER VERİLDİ

Basın toplantısının sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, fabrikalarına 2 bin tonluk su tankı yerleştirerek sulama suyu ihtiyaçlarını buradan karşılayarak Türkiye'ye örnek olan Şekeroğlu firması adına Yasin Şekeroğlu ile şehir genelinde su kaçaklarını ve arızalarını sürekli ihbar eden Turan Tekin isimli vatandaşa plaketlerini verdi. Programda ayrıca, Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun ile Konya Sıhhi Tesisatçılar ve Kaloriferciler Odası Başkanı Arif Özkahraman arasında tesisatların standartlara uygunluğu protokolü imzalandı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;