Diğer İllerden 40 Yıl İlerideyiz

Diğer İllerden 40 Yıl İlerideyiz

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya?nın kamu yatırımlarında hak ettiği noktaya gelmeye başladığını belirterek Mavi Tünel projesinin gerçekleştirilmesi için Başbakanın talimatıyla 70 trilyonluk bir ödenek ayrıldığını açıkladı. Başkan Akyürek, yıllardır konuşulan sorunların tek tek çözüme kavuşmaya başladığını ifade etti.

Türkiye'nin yapılan çalışmalar iyileşme yolunda olduğunu ifade eden Başkan Akyürek, 'Türkiye yapılan ekonomik çalışmalar, yatırımlar ve anlaşmalarla daha iyi günlere doğru ilerliyor. Ülke insanı olarak hepimiz belirli sıkıntılar içerisindeyiz. Bayram süresince halkımızla yaptığımız görüşmelerde her 10 kişiden altısı kendisine veya bir yakınına iş istiyor. Ülkemizin şu anda en önemli problemi işsizliktir. 5 yılın sonunda bugünden daha iyi noktaya ulaşmış olacağız. Ülkemizin ilk 10 büyük ülke arasına gireceğine inanıyorum' dedi.

Merkezi hükümetin Konya'nın sorunlarına ve yatırımlarına önem verdiğini hatırlatan Tarih Akyürek, 'Şehrimizin yıllardır seslendirilen bir çok sorununa bugün eğilmiş bulunuyoruz. Hızlı tren ile ilgili proje çalışmaları yapıldı. Konya-Ankara arası duble yol çalışması makasa kadar tamamlandı. Devamının da geleceğine inanıyoruz. Konya'ya ayrılan bütçeye ilave olarak Sayın Başbakanın talimatıyla Mavi Tünel Projesi'nin hayata geçirilmesi için 70 trilyonluk bir ekleme yapıldı. 14 km'lik tünel ile Konya ovası sulanacak. Uluslar arası Mevlana Kültür Merkezi'nde ikmal çalışmaları devam ediyor. 22 yıldır söylenen ve ancak sürüncemede bırakılan uluslararası merkezin yapımını Büyükşehir Belediyesi olarak biz yürütüyoruz. Çalışma Şeb-i Arus törenlerinde tamamlanarak hizmete sunulacaktır. Mevlana Kültür Merkezi'nin bitirilmesi ve bölgede yapılan düzenleme çalışmalarıyla Konya inanç ve kültür turizminin merkezi haline gelecektir. Atıksu Arıtma Tesisi'nin temeli atıldı. Çalışma 3 yıl içerisinde bitirilerek ülkemizin en önemli çevresel yatırımı gerçekleştirilmiş olacaktır. Konya çevre yollarının yapı çalışması başlatılmıştır. Konya'nın bir çember gibi saracak yeni çevre yolları üç aşama halinde gerçekleştirilerek, şehrin gelişiminin düzenli devamı sağlanacaktır. Doğalgaz çalışması başlatıldı ve sanayi ile birlikte konutlara doğalgaz verildi. 2005 yılı itibariyle şehrimizde doğalgaz kullanımı yaygınlaşacaktır.Bütün bunlarla birlikte Konya kamu yatırımları açısından hak ettiği seviyeye gelecektir. İnanıyorum ki yeni dönemle birlikte Konya kamu yatırımları açısından ülkemizin ilk on şehri arasına girecektir. Bu alanda rekor kırılacağına inanıyorum. Bütün bu yatırımların takipçisi olacağız' şeklinde konuştu.

Başkan Tahir Akyürek, yapılan belediyecilik çalışmaları ve örnek uygulamalarla Konya'nın diğer bir çok şehirden daha ileride olduğunu belirterek 'Şehrimiz diğer ilerden 40 yıl ileridedir. Programlı ve disiplinli çalışmayla bunu daha da güçlendireceğiz.'diye konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;