Dar Gelirlilere Yönelik 555 Yeni Konut

Dar Gelirlilere Yönelik 555 Yeni Konut

Konya Büyükşehir Belediyesi, dar gelirlilere yönelik yapımını başlattığı 555 konutun satışı için müracaatları kabul etmeye başladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu uyarınca, terör eylemleri nedeniyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olanların varsa eşlerini kapsayacak şekilde dar gelirlilere yönelik konut yaptırmaya başladıklarını bildirdi. Başkan Akyürek, 555 konut için müracaatların Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesi olan www.konya.bel.tr adresi üzerinden kabul edildiğini açıkladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, dar gelirlilere yönelik yapımını başlattığı 555 konutun satışı için müracaatları kabul etmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda konutların satışlarıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 18 Ocak 2008 tarihine kadar yapılacak başvuruların 3 ayrı kategoride kabul edileceğini bildirdi. Bu kapsamda 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu uyarınca herhangi bir terör eylemi nedeniyle şehit veya gazi olanların aileleri, Kore ve Kıbrıs Gazileri ile dar gelirli ailelere yönelik yapılan konutlar, 180 ay taksitle hak sahiplerine teslim edilecek.

2004 yılında göreve geldiklerinde şehirde konut açığı bulunduğunu belirten Başkan Akyürek, “2008 yılının ilk fırsatını sunuyoruz. Yazır bölgesinde Büyükşehir Belediyesi olarak arsa karşılığında TOKİ ile işbirliğiyle 640 konut yaptırıyoruz. Bu konutlardan 555’ini satışa sunuyoruz. Diğer konutların satışlarını da yine kamuoyuna açık şekilde konutlar tamamlandıktan sonra yapacağız. Konut açığıyla birlikte yaşanan panik havasının dağıtılması ve konut açığının giderilmesi için çeşitli projeleri hayata geçirdik. Böylece yaşanan panik havası da ortadan kaldırılmış oldu.”dedi.

Konut taksitlerinin kiradan daha düşük seviyede tutulduğunu belirten Başkan Akyürek, “Konutlarımız dar gelirlilere yönelik planlanmış ve satış şartları da buna göre gerçekleştirilmiştir. Konutlarla birlikte bölgedeki sosyal tesisler de bitirilerek, önceki konutlar gibi her yönüyle hizmet veren bir bölge haline getirilecektir. Bu konutlardan almaya hak kazananlar konutları teslim aldıktan sonra taksitlerini ödemeye başlayacaklardır. Dar gelirlilere yönelik planladığımız konutlar 85 m2 olarak yapılmaktadır. 50.750 YTL’ye mal olacak olan konutların ödemeleri 180 ay taksitle; kiradan daha düşük bir ödeme planı ile gerçekleştirilecektir. 4 bin YTL peşinat ve aylık 259 YTL’den başlayan taksitlerle satışa sunulan konutlara müracaatları Büyükşehir Belediyemizin resmi veb sitesi www.konya.bel.tr internet adresi üzerinden kabul ediyoruz. İnternet üzerinden formları dolduran vatandaşlarımız, istenilen diğer evraklarını da belirlediğimiz müracaat noktalarına ileteceklerdir. Şehrin 5 ayrı bölgesinde oluşturduğumuz müracaat noktaları internet üzerinden müracaat zorluğu çeken vatandaşlarımıza da hizmet verecektir. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası, Mevlâna Kültür Merkezi, Bosna-Hersek Komek Merkezi, Aymanas Komek Merkezi ve Fuar Kültür Merkezi’nde oluşturulan müracaat noktalarında müracaatlar 18 Ocak 2008 tarihi mesai bitimine kadar kabul edilecektir. Müracaatlar üç ayrı grup şeklinde ele alınacaktır. Şehit aileleri ve çocukları 1. grup olarak belirlenmiştir. İkinci grubu Kore ve Kıbrıs gazileri oluşturmaktadır. 3. grubu da; dar gelirliler, dul ve yetimler oluşturmaktadır. Şehit ailelerindeki kastımız terör mağdurlarıdır ve bunlar 3713 sayılı kapsamına girenlerdir. İstenilen evrakları ibraz edenlerin müracaatları geçerli sayılacaktır. Ayrıca şehir merkezinde 5 yıl ikamet şartı getirilmiştir. Biz 2004 yılında görevi devraldığımızda şehirde konut açığı hat safhadaydı ve kiralık ev bulmak imkânsız hale gelmişti. Bir panik havası vardı. TOKİ ile Yazır bölgesinde yapılmak üzere yaptığımız anlaşma neticesinde gerçekleştirilen 2016 konut; bu hizmetimizin ilk ayağını oluşturmaktadır. Bu hizmetle bir nebze de olsa konut açığı kısmen giderilmiştir. İlçe belediyelerimizle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde son 4 yılda 20 bin konut yapılmıştır.”şeklinde konuştu.

Seydişehir Yolu üzerinde yeni bir konut projesi hazırlığı içinde olduklarını müjdesi de veren Başkan Akyürek, “Büyükşehir Belediyesi olarak yine Seydişehir Yolu’na cephe, Kozağaç bölgesinde farklı bir konut projesinin hazırlıkları içerisindeyiz. Bu konutlarla ilgili olarak 2008 yılı içerisinde kamuoyuna açıklama yapacağız.”dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;