Çocuk Tiyatrosu Köylerde Çocuklarla Buluşuyor

Çocuk Tiyatrosu Köylerde Çocuklarla Buluşuyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'de ilk kez kurulan Çocuk Tiyatrosu, köylerdeki çocukları tiyatro ile tanıştırıyor. Ünlü tiyatro sanatçısı Emin Olcay'ın hazırladığı Yusufcuk isimli oyunun ilk gösterimi Karadiğin'de yapıldı. Çocuklar kadar büyüklerin de ilgi gösterdiği oyun, ayakta alkışlandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'de ilk kez kurulan Çocuk Tiyatrosu'nun ilk oyunu olan Yusufcuk, Karadiğin'de yapılan ilk gösterimle seyirciyle buluştu.

Ünlü tiyatro sanatçısı Hayat Olcay'ın yazdığı, Emin Olcay'ın yönettiği Yusufcuk isimli oyunun Karadiğin İlköğretim Okulu bahçesindeki ilk gösterimi öncesi konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Türkiye'de ilk kez kurulan Çocuk Tiyatrosu'nun, sanata ve kültüre verdikleri önemin anlatılması açısından son derece önemli olduğunu belirterek, oyunu ilk olarak Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ilk kademe belediyelerine götürerek, çocuklarla buluşmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Emin Olcay yönetiminde yaklaşık 2 ay çalışan 20 kişilik Büyükşehir Belediyesi Çocuk Tiyatrosu oyuncuları, köylerde çocuklarla buluşmaktan mutlu olduklarını belirtirken; oyunu izleyen çocuklar da hayatlarında ilk kez gördükleri tiyatrodan etkilendiklerini söylediler.

Toroslar'da bir dağ köyünde geçen oyunda, küçük Yusuf ile ablası Fatma'nın annelerinin hayatını kaybetmesinin ardından üvey anneleri ile aralarında geçen öykü anlatılıyor. Zaman zaman köy türküleri ile harman eğlencelerinin birleştiği oyunda, oyuncuların da dekor olarak kullanılmaları ve oyunun akıcılığı dikkat çekiyor.

Hayatlarında ilk kez bir oyunda rol alan minik oyuncuların heyecan içinde başarı ile sahneledikleri oyunu minik izleyiciler kadar, büyükler de dikkatle izledi. Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ilk kademe belediyeleri ve köylerde çocuklarla buluşacak olan oyun, daha sonra şehir merkezindeki birçok mahallede ve okullarda sahnelenecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;