Çoçuk Tiyatrosu Köylerde Çocuklarla Buluşacak

Çoçuk Tiyatrosu Köylerde Çocuklarla Buluşacak

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'de ilk kez kurulan ve geleceğin tiyatrocularını yetiştiren Çocuk Tiyatrosu'nun ilk oyunu olan Yusufçuk, 9 Ağustos'tan itibaren 18 köyün harman yerinde çocuklarla buluşacak. Oyunu hazırlayan ünlü tiyatro sanatçısı Emin Olcay, Türkiye'de ilk olan Çocuk Tiyatrosu ile Konya halkının iftihar edeceğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'de ilk kez kurulan Çocuk Tiyatrosu ilk oyunun hazırlıklarını sürdürüyor.

TİYATRO KÖYLERE GİDİYOR

Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda 20 oyuncuyla ilk oyunun çalışmalarını sürdüren ünlü tiyatro sanatçısı Emin Olcay, çocuklar için Türkiye'de ilk kez kurulan tiyatro ile çok önemli bir yatırım yapıldığını belirterek, çocuklara yapılan yatırımın gelecek için en büyük yatırım olduğunu söyledi. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bu çalışmaya çok inandığını ve desteklediğini vurgulayan Emin Olcay, ilk oyunları olan 'Yusufçuk'u 9 Ağustos'tan itibaren Konya'da ve Konya'ya bağlı 18 köyde oynayacaklarını ifade etti. Tiyatro seyretmeye imkanı olmayan çocuklara tiyatroyu götüreceklerini kaydeden Olcay, sezon ile birlikte Konyalı çocuklara ve öğrencilere de oyunlarını sergileyeceklerini vurguladı.

KONYA HALKINDAN DESTEK BEKLİYORUZ

Konyalı tiyatro izleyenlerden destek isteyen Emin Olcay, 'Bu, bir senelik, bir oyunluk bir yolculuk değil. Biz ömür boyu Çocuk Tiyatrosu'nun devam etmesini istiyoruz. Gelecek kuşaklara çok güzel bir tiyatro bırakmak istiyoruz. Gelecekte Konya halkı da bununla iftihar edecek. Konya, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Halkın buna destek olmasını istiyorum. Çocuklarını bu çalışmalarımıza getirebilirler. Biz burada sadece oyun çalışmıyoruz. Günde 1.5 saat ilerinin oyuncularının yetişmesi ve çocukların kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlamaya çalışıyoruz' dedi.

MÜZİKAL OYUN

Yusufçuk isimli oyunla ilgili de bilgi veren Olcay, şunları söyledi: 'Yusufçuk, Toroslar'da yaşayan bir kuşun ismi. Oyun bir köyde geçiyor ve hasat eğlencesi kutlanıyor. Bu köyde Yusufçuk kuşunun sesi duyuluyor. Küçük çocuklar, kuşun hikayesini dinlemek isteyince, oyun ortaya çıkıyor. Oyunun sahnesi açık hava. Dekor kendiliğinden ortaya çıkıyor. Doğal dekor olduğu için köylere gittiğimizde hiç zorlanmayacağız. Çocuklar kimi zaman ağaç, kimi zaman da dağ olarak oyunu ortaya koyuyorlar. Konya türküleri ve oyun havaları ile süslenen oyunumuza herkesi bekliyoruz.'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;