Çeltik'te 'Tahir Akyürek Kültür Parkı'

Çeltik'te 'Tahir Akyürek Kültür Parkı'

Konya'nın Çeltik İlçesi'nde bölgenin en büyük kültür parkı olan Tahir Akyürek Kültür Parkı açıldı. 0Çeltik Belediyesi'nin kendi imkanlarıyla yapımını gerçekleştirdiği parkın açılış törenine katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Çeltik Belediyesi'nin kararlı çalışmalarıyla bölgede örnek olduğunu, yapılan hizmetlerle Çeltik'in önemli bir cazibe merkezi haline geleceğini bildirdi. Başkan Akyürek, kendi ismi verilen parka Başbakan Recep Tayyip Erdoğan isminin verilmesini teklif etti.

Konya'nın Çeltik İlçesi'nde Çeltik Belediyesi tarafından yaptırılan 'Tahir Akyürek Kültür Parkı' törenle hizmete girdi. İçinde gezi alanları, oturma grupları, çocuk parkı ve mini göletleri bulunduran parkın açılışına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri Halil Ürün, Ahmet Işık, Çeltik Kaymakamı, Çeltik Belediye Başkanı Tahsin Zuhal ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Çeltik Belediye Başkanı Tahsin Zuhal, 1967 yılından bu yana Belediye olan Çeltik'in, halkın birlik içinde çalışmasıyla gelişmeye başladığını hatırlatarak seçim döneminde verdikleri sözleri tek tek yerine getirdiklerini söyledi. Konuşmasında Avrupalı gurbetçilere de teşekkür eden Zuhal, parkı kendi imkanlarıyla yaptıklarını, Çeltik'in de artık bir kültür ve eğlence merkezine kavuştuğunu söyledi.

'Her zaman Çeltik halkıyla birlikteyiz. Arkadaşlarımız, dostlarımız ve Çeltik halkıyla sarsılmaz bağlarımız var' diyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Çeltik Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen parkın, Çeltik'i cazibe merkezi haline getireceğine ve ilçenin gelişine önemli katkılar sağlayacağına inandığını dile getirdi. Başkan Akyürek, Konya'da 120 noktada 120 ayrı çalışma yürüttüklerini belirterek 'Söz verdiğimiz hizmetleri gerçekleştirme gayreti içindeyiz. Bugün gece saat 12.00'de Azizye bölgesinde 60-70 yıllık kanalizasyon hatlarını yenileme çalışmasını başlatıyoruz. Buradaki çalışmaları gece yürütmemizin tek nedeni; bölge esnafının çalışmalarını aksatmadan yürütmelerini sağlamaktır.'dedi. Başkan Akyürek, Çeltik Belediyesi Meclisi tarafından parka kendi isminin verilmesi dolayısıyla teşekkür ederken, parkın isminin yaptığı hizmetler ve Türkiye'yi getirdiği başarılı konum itibariyle Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın ismiyle değiştirilmesini teklif etti.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Ürün ise seçim döneminde verilen sözlerdin tek tek yerine getirildiğini hatırlatarak çalışmayı yapan Çeltik Belediyesi'ne teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından 'Tahir Akyürek Kültür Parkı'nın açılışı davetliler tarafından gerçekleştirildi.

ÇELTİK İLÇESİ

İlçenin kuruluşu 11. ve 12. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. İbrahim Hakkı Konyalı'nın "Konya Tarihi" adlı eserine göre Çeltik'in geçmişi Karaman Eyaletine bağlı Akça şehrine dayanmaktadır. Çeltik yakınlarındaki İbanın Kuyusu denilen yerde kurulan Akça şehri 1902'de ilçe kimliği kazanmış, ancak bataklığı ve sivrisinek çokluğu sebebiyle ilçe sıfatıyla önce Hatırlıya verilmiş, daha sonra da Cihanbeyli'ye aktarılmıştır. 1958 yılına kadar köy olarak kalan Çeltik, bu yıl da bucak, 10 yıl sonra (1967) da kasaba statüsü kazanmış, 9 Mayıs 1990 tarih ve 3644 sayılı "130 ilçe Kurulması Hakkında Kanun" ile İlçe olmuştur. Doğuda Polatlı; batıda Emirdağ; güneyde Yunak; kuzeyde ise Sivrihisar ile çevrili olan Çeltik'in en önemli tarihi eseri Merkez Camii'dir.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;