Çatahöyük Kazı Başkanı Prof. Ian Hodder Büyükşehir'de

Çatahöyük Kazı Başkanı Prof. Ian Hodder Büyükşehir'de

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Çatalhöyük Kazı Başkanı İngiliz Arkeolog Prof. Dr. Ian Hodder ile makamında görüştü. Başkan Akyürek, yakında çalışmalarına başlanacak Çatalhöyük Müzesi'nin hem kültüre hizmet edeceğini, hem de bir eğitim merkezi olacağını söyledi. Prof. Dr. Ian Hodder ise, müze oluşumuna destek vereceklerini ifade etti.

Çatalhöyük Kazı Başkanı İngiliz Arkeolog Prof. Dr. Ian Hodder, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ve Çumra Belediye Başkanı Nasır Ersöz ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Çatalhöyük’te çıkan eserlerin sergileneceği bir müze yapılması konusunda yakın zamanda çalışmalara başlanacağını belirtti. Çatalhöyük’e yakın bir yere inşa edilecek müzenin hem kültüre hizmet edeceğini, hem de bir eğitim merkezi olacağını kaydeden Başkan Akyürek, Hodder’in kazı çalışmalarının başında 10 yıl daha kalacak olmasının mutluluk verici olduğunu, kendisinin tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceklerini kaydetti. Başkan Akyürek, Çatalhöyük’te yaptığı çalışmalar nedeniyle Prof. Dr. Ian Hodder’e Konya adına teşekkür etti.

Çatalhöyük’e yıllık 13 bin ziyaretçi geldiğini kaydeden Çatahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Ian Hodder, yeni deneysel evler yaparak ziyaretçi sayısını artırmak için çalıştıklarını söyledi. Tüm bunların yanında Çatalhöyük Müzesi yapılmasının önemine değinen Hodder, müze oluşumuna destek vereceklerini ifade etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;