Carmona : Konya, Frankfurt ve Brüksel'den Daha Güzel Bir Şehir

Carmona : Konya, Frankfurt ve Brüksel'den Daha Güzel Bir Şehir

Konya Dünya Şehri oluyor. Fransa Sorbonne Üniversitesi Şehircilik Kürsüsü Dekanı Michael Carmona Konya'da yaptığı incelemelerin ardından Konya'nın dünyaya açılması gerektiğini belirterek, oluşturduğunuz mükemmel şehri kültürel kimliği ile birlikte tüm dünya insanlarına tanıtmalısınız' dedi. Carmona, Konya'nın Frankfurt ve Brüksel'den daha iyi olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Konya'yı dünyaya tanıtmak ve tarihi kimliği ile bütünleştirmek üzere çeşitli toplantılar yapıyor. Konya'nın dünya kenti olması için ilk adım, Fransa'nın Sorbonne Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan genel değerlendirme toplantısında atıldı. Sorbonne Üniversitesi öğretim görevlileri tarihi geçmişiyle dünyanın en önemli merkezlerinden biri olarak ifade ettikleri Konya'nın haklı çıkışında yanında yer almak istediklerini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda 'Dünya Kenti Konya' konulu bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sorbonne Üniversitesi Şehircilik Kürsüsü Dekanı Michael Carmona, Sorbonne Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr.Murat Enginöz, Şehir plancıları, mimarlar, iş adamları ve meclis üyeleri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Başkan Akyürek, 'Amacımız Konya'yı dünya kenti yapmaktır. Konya ile Sorbonne arasında önemli bir köprü kuruldu. Önümüzdeki yıl Paris'te olacağız. Burada dünya şehirleri fuarında şehrimizin tanıtımını yaparak dünya kenti Konya hedefimizi gerçekleştireceğiz. Tarihi birikimi ve geçmişiyle sürekli merkez olmayı başaran Konya'nın bugün de merkez haline gelmesini sağlayacağız. Paris dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Paris'i Paris yapan turizmidir. Biz bunun farkındayız ve şehrimizin turizm potansiyelini hareket geçireceğiz. Konya dünyanın en önemli şehirlerinden biri olacaktır.'şeklinde konuştu.

Toplantıda Konya'da yaptığı incelemelerinin genel bir değerlendirmesini yapan Michael Carmona ise, gelişmişlik düzeyi olarak Konya'yı çok iyi bulduğunu ifade ederek 'Konya'da bulunmaktan çok mutluyum. Başkana davetinden ötürü çok teşekkür ederim. Bir şehir plancısı olarak şunu belirtmek isterim ki; Konya dünya şehri olma yolundadır. Konya dünyanın en güzel şehirlerinden birisidir. Bu şehir insana hizmetin en güzel yapılabileceği harika bir yer. Konya inşaat yapmak için de güzel bir şehir. 19.yy'da Paris'i yeniledik. Paris'in tarihi dokusunu koruyarak yeni bir Paris oluşturduk. Şehrin gelişmeye müsait olan bölgesinde gelecek nesillere de hitap edecek yeni bir Paris oluşturduk. Defans bölgesi olarak ifade ettiğimiz bu gelişme dünyaya örnek teşkil etti. Şehirleri kültürleriyle ele almak ve geliştirmek gerekir. Kültür şehrin ruhudur. Her şehrin kendine ait ruhu vardır. Paris'i yeniden düzenlerken şehirde kültürün çok önemli olduğunu anladık. Sosyal birliktelik de çok önemli. Şehri geliştirirken kültürel değerler, toplumsal yaşantı ve şehrin tarihi geçmişi ile birlikte ele alarak geliştirmek gerekir. Çevreci olmak gerekir. Şehir birçok alanda ilgi odağı haline getirilebilir. Geçmişinde birikimi olan, gelişme ve merkez olma potansiyelini barındıran şehirleri binalarıyla, turistik ve tarihi mekânlarıyla veya sanayisi ile ilgi odağı haline getirebilirsiniz. Bunu yaptığınız takdirde hem tüm dünya insanlarının ilgisini çekersiniz, hem de sanayicinizin ürettiği ürünü daha rahat ve kolay satarsızınız. Konya dışarıda anlatıldığı gibi değil. Benim bu şehirle ilgili düşüncem fevkalade pozitif. Çok büyük potansiyeli var. Çok güzel dizayn edilmiş. İnsanlarınız mutlu görünüyor. Bu büyük bir avantaj. Konya'nın birçok Avrupa ülkesinden Brüksel ve Frankfurt gibi şehirlerinden daha önemli bir şehir olduğunu düşünüyoruz. Ama Konya'nın böyle bir imajı yok. İmaj-Kültür-Turizm eksiklikleri giderilmeli. Avantajlarınızı kullanarak şehri hak ettiği konuma çok rahat getirebilirsiniz. Konya bir sporcu gibi hedefine kitlenmiş koşuya başlayacağı anı bekliyor. Şehrin kültürel kimliğiyle dünyaya açılması gerekiyor. Konya'da İspanya'nın Bilbao şehri gibi tarihi kimliği ve değerleri ile çok ziyaretçi çekebilir. Dünya insanlarını ağırlayabilir. Mevcut tarihi geçmişi, birikimi ve barışçıl yaklaşımlarıyla bir dünya merkezi olabilir. Konya özellikle Fransa'da çok iyi tanınan ve bilinen bir şehirdir. Hz. Mevlana'nın evrensel çağırısı ve tarihi geçmişi çok iyi bilinmektedir. Sorbonne Konya'nın bu haklı çıkışında yanında yer almak istiyor. Biz insanlığın ilk yerleşim merkezlerinden olan ve potansiyeli ile dünyanın en önemli şehirlerinden biri olmayı hak eden bu şehrin yanında yer almak istiyoruz' dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;