Çalışan Gazeteciler Bayramı

Çalışan Gazeteciler Bayramı

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, mesleklerini zor şartlar altında yürüten bütün medya çalışanlarının bayramını kutladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Akyürek açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Demokrasilerde basın dördüncü kuvvet olarak tanımlanır. Basının güçlü olmadığı ülkelerde demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Ülkemizde basının 150 yılı bulan uzun bir geçmişi mevcuttur. Cumhuriyet ile birlikte güçlenen basınımız, bugün itibariyle gelişmiş ülkelerin basını ile aynı imkanlara sahip olmamasına rağmen, onların hiç de gerisinde olmayan bir hizmet üretmektedir. Türkiye medyasının her geçen gün biraz daha güçlendiğini ve ülkenin gelişmesiyle paralel bir süreç izlediğini memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Yerel basınımız da ülke şartlarıyla paralellik arz eden bir gelişim göstermektedir. Genel anlamda Türkiye’ye baktığımızda Konya medyasının önemli bir yer tuttuğunu görmekteyiz. Gazete baskı merkezlerinin bulunduğu Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illeri saymazsak Anadolu Medyasının en güçlü olduğu birkaç ilden birisinin Konya olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tüm Anadolu illerinde olduğu gibi Konya’da da yerel basın büyük zorluklar içerisinde hayatiyetini sürdürebilmektedir. Medya kuruluşlarının sahipleri büyük özverilerde bulunarak kurumlarını ayakta tutmaya çalışırken, çalışanlar çok sevdikleri mesleklerini her türlü olumsuzluğa rağmen icra etmek için ellerinden gelen gayreti göstermektedir. Güçlü sermayelerin desteklediği yaygın medya kuruluşlarının yanında, kıt imkânlarla hizmet üretmeye çalışan basın çalışanlarının verdiği mücadeleyi tebrik ediyorum. Bu vesileyle radyo, dergi, internet, gazete ve televizyonlarımız başta olmak üzere medyamızın her türlü kolunda çalışan bütün basın çalışanlarımızın bayramını kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;