BÜYÜKŞEHİR’DEN YEŞİLLENDİRME ATAĞI

BÜYÜKŞEHİR’DEN YEŞİLLENDİRME ATAĞI

Konya Büyükşehir Belediyesi şehri yeşillendirme atağında. Başkan Akyürek, şehrin yeşil dokusunun korunması ve zenginleştirilmesi için yeni bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Akyürek, ayrıca özel olarak getirttikleri gül fideleri ile şehrin bir “Gül Bahçesi”ne döneceğini ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi’ne ait yeşil alanları ve Park Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı Yaylapınar Fidanlığını denetledi. Burada şehrin mevcut yeşil dokusu ve alanları hakkında bilgi alan Başkan Akyürek, geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarla şehrin güzel bir görünüme kavuştuğunu belirterek hizmeti geçen herkese teşekkür ettiğini ifade etti. Konya’nın yeşil görünümü ile bölgenin en canlı şehri olacağını açıklayan Akyürek, “Bugünden itibaren şehrin yeşil dokusunun artırılması yönündeki çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Park Bahçeler Müdürlüğümüz şehrin iklim yapısına uygun bitki türlerinin tespiti ve bu bitkilerin şehrin tüm yeşil alanlarına dikimi hususunda gerekli ön çalışmalarını bitirmiş durumdadır. “Yeşil İçinde Bir Konya” sloganının gerçekleşmesi ve süregelen yeşillendirme çalışmalarının daha da artırılması için Park Bahçeler Müdürlüğümüzde yeni bir düzenlemeye giderek daha etkin çalışmalar yapacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yaptığımız çalışma sonucunda şehrimizin iklim yapısına uygun gül çeşitleri de getirtildi. Mevlana şehri Konya’nın aynı zamanda bir gül bahçesine dönmesi için önümüzdeki beş yılda şehrin tüm alanlarına güller dikilerek yeşil doku zenginleştirilecektir. Mevcut yeşil alanlar hesaplandığında şehrimizde kişi başına 13 metre karelik yeşil alan düşerken, biz bu rakamı 5 yılın sonunda 35 metre kareye çıkarmayı hedefliyoruz. Sadece belirli bölgelere değil, şehrin tüm alanlarını kapsayacak ve insanlarımız için dinlenme ve nefes alma alanları olacak olan yeşil alanlarla şehrimizi bu konuda AB standartlarının da üstüne çıkaracağız.”dedi.

Başkan Akyürek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğünde görevli iken Konya Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’ne atanan Ayhan Tangur’a da görevinde başarılar diledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;