Büyükşehir'de -HAYIR- demek yasaklandı

Büyükşehir'de -HAYIR- demek yasaklandı

28 Mart yerel seçimleri sonucunda rekor bir oyla Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tahir Akyürek, belediyecilik anlayışında köklü değişiklikler yapılacağının sinyallerini ilk olumlu icraatıyla ortaya koydu. Vatandaş merkezli yönetim anlayışının seçim vaatleri arasında en öncelikli icraat olduğunu söyleyen Akyürek, idareyi devralır almaz sözünü tuttu ve yayınladığı genelgeyle belediye idareci ve memurlarının vatandaşa 'hayır' demesini yasakladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 28 Mart sabahı görevine başlayan Tahir Akyürek, bugüne kadar bürokratik koşullarda çalışan belediyelerin yeni dönemle birlikte demokratik bir yapıya bürünmesi gerektiğini ve bunun da Konya'dan başlayacağını söyledi. Seçim çalışmalarında vatandaşa gittikleri her yerde şeffaf yönetim anlayışı ve katılımcı demokrasinin faziletlerinden bahseden biri olarak Başkanlık görevine gelir gelmez ilk icraatını böylesine önemli bir hususta gerçekleştirdiğini söyleyen Akyürek, belediyeye işinin halledilmesi için gelen vatandaşlara hiçbir şekilde'hayır' kelimesinin kullanılmayacağını müjdeledi.

Kapısı açık bir belediye başkanı olarak halk ile idare arasındaki tüm bürokratik engelleri ortadan kaldıracağını ifade eden Başkan Akyürek, '29 Mart sabahı bürokratik engellerin ortadan kalktığı, vatandaşın zorlanmadan derdini ifade ettiği, derdine çözüm bulunduğu bir belediyecilik anlayışı için söz vermiştik. Sözümüzün peşinde olduğumuzu göreve geldiğimiz gün vatandaşımıza kapılarımızı sonuna kadar açarak gösterdik. Ve yayınladığımız bir genelge ile belediye çalışanlarımızın vatandaşlarımıza karşı 'hayır' demesini yasakladık. Halkın iradesi ve vatandaşın teveccühü nispetinde göreve layık görülen kadroların öncelikli olarak halkın taleplerini değerlendirmesi gerekmektedir. Bugünden sonra Belediyemize gelen hiçbir vatandaşımıza 'hayır' kelimesi kullanılmayacak yani taleplerinin çözümü noktasında azami gayret sarf edilecektir. Maalesef günümüzde devlet kurumlarının üzerine yapışıp kalmış olumsuz bir imaj var: Bugün git, yarın gel... Vatandaşımızı korkutan ve hepimizi bir insan olarak rahatsız eden bu tablodan, bürokratik engellerden ve formalitelerden kurtulmak zorundayız. Derdini anlatan, karşısında kendini anlamak istemeyen, zorluk çıkaran memurlar değil derdine çare olmak için can atan güler yüzlü personel bulacak. Bunun adımlarını sağlıklı bir şekilde attık. Belediyemizi vatandaşımızın tasarrufuna sunduk.' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in 06.04.2004 tarihli ve 719 sayılı ilk genelgesinde konu ile ilgili 2. maddesinde '- Kurum dışı ilişkilerde; hemşehrilerimize anında yardımcı olunmasını, 'Hayır' denmemesini, olumlu yaklaşılmasını, güler yüzlü, saygılı, hoşgörülü, yardım edici, sorun çözücü ve yol gösterici olunmasını Rica ederim...' ifadesine yer verildi.

Basın Kuruluşları için;