Büyükşehir ve Selçuklu Belediyelerinin İşbirliği İle Yağmur Suyu Tahliye Kanalları Yapılıyor

Büyükşehir ve Selçuklu Belediyelerinin İşbirliği İle Yağmur Suyu Tahliye Kanalları Yapılıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ile Selçuklu Belediyesi'nin işbirliğinde hayata geçirilen Selçuklu ilçesindeki Yağmur Suyu Tahliye Kanalları, yerleşim yerlerine sel baskınlarını önleyecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, çalışmaların yürütüldüğü bölgede incelemelerde bulundu. Başkan Akyürek, Konya belediyelerinin ortak çalışmalarla şehrin geleceğini de düşünerek projeler ürettiğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Tahir Akyürek ve Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ve Selçuklu Belediyesi işbirliğinde yapımı sürdürülen Yağmur Suyu Tahliye Kanalları’nın bulunduğu alanlara inceleme gezisi düzenledi.

İnceleme gezisine Başkan Akyürek ve Başkan Esen’in yanı sıra AK Parti İl Başkanı Faruk Düğen, KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur, ilgili birim amirleri ile basın mensupları katıldı.

Proje hakkında bilgi veren KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Sille Deresi’nden başlayıp İncik Çayı’na kadar olan mesafede yağışlarla akışa geçen suyun yerleşim yerlerine gelmeden uzaklaştırılması için ilk etapta 3 bin 571 metre uzunluğunda açık kanal yapıldığını söyledi. İkinci etapta ise, 8 bin 300 metrelik açık kanal yapılacağını kaydeden Sorgun, bu projenin gelecek yıl tamamlanacağını ifade etti.

SEL BASKINLARI ÖNLENECEK

Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Selçuklu bölgesinde yaşanan su baskınlarını önlemek amacıyla Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri çalışmanın önemine dikkat çekerek, “Yağmurun yağmasını mutlaka arzu ederiz. Ancak yağış olduğunda bazı mahallelerimizde büyük su birikintileri oluşur, Büyükşehir ile birlikte suları tahliye etmek için büyük gayret gösterdik. Geçtiğimiz günlerde yağan yağmurda ilk etap çalışmamızda tamamladığımız kanallar devreye girdi, hiçbir sorun yaşamadık” dedi. Çalışmaların yapıldığı bölgenin imara açıldığını ve Konya’nın geleceğinde önemli bir yer olduğunu vurgulayan Esen, projenin ayrıca çok güzel bir işbirliği örneği olduğunun da altını çizdi.

GÜZEL BİR İŞBİRLİĞİ ÖRNEĞİ

Konya belediyelerinin, insanların her türlü ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmaları bir arada yürüttüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, şehrin birçok noktasında ilçe belediyeleri ile ortak çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Yapılan yatırımların şehrin gelecek yıllarının da düşünülerek hayata geçirildiğini hatırlatan Başkan Akyürek, “Yağmur Suyu Tahliye Kanalları şehrin bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçları düşünülerek yapılıyor. Konya’da ilk kez hayata geçirilen bu çalışmanın ardından; Atıksu Arıtma Tesisi ile bu kanallarda biriken suları tarımda ve şehrin yeşil alanlarında kullanmaya başlayacağız. Bu da Türkiye’ye örnek bir çalışma olacak” dedi.

AK Parti İl Başkanı Faruk Düğen de, şehrin geleceği açısından son derece önemli olan proje nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi’ne teşekkür etti.

YAĞMUR SUYU TAHLİYE KANALLARI

Selçuklu İlçesi’nin kuzey kısmında yer alan dağlardan gelen yağışların yerleşim yerlerine zarar vermemesi ve bölgeden uzaklaştırılmasının amaçlandığı projenin 3 bin 571 metre uzunluğundaki ilk etabı tamamlandı. Birinci kısmı 1 milyon 900 bin YTL’ye mal olan projenin ikinci etap çalışmaları devam ediyor. 8 bin 300 metre kanal uzunluğuna sahip olacak ve 3 milyon 750 bin YTL’ye mal olacak ikinci etap çalışma gelecek yıl tamamlanacak. Üçüncü etap ise; birinci çalışmanın bittiği yerden Elmakaş Deresi’ne kadarki 4 bin metrelik alanı kapsayacak ve ihalesi gelecek yıl yapılacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;