Büyükşehir, Sosyal Belediyecilik'te Bir Numara

Büyükşehir, Sosyal Belediyecilik'te Bir Numara

Konya Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün 'Belediyelerin Performans Ölçüm Projesi' kapsamında 16 Büyükşehir Belediyesi dahil, 129 belediye arasında 'Sosyal Yardım ve Sağlık Hizmetleri' değerlendirmesinde birinci sırada yer aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sosyal belediyeciliğin belediyelerin en nemli ayağı olduğunu belirterek, 'Hayatın her alanında Konya'da bulunan vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi'ni yanlarında hissetmeye devam edecek' dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın 63 kritere göre belediyelerin performanslarına göre yaptığı araştırmada, Konya Büyükşehir Belediyesi 'Sosyal Yardım ve Sağlık Hizmetleri' değerlendirmesinde birinci sırada yer aldı.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, 'Belediyelerin Performans Ölçüm Projesi' kapsamında 16 Büyükşehir Belediyesi dahil, 129 belediyenin performanslarının ölçümüne yönelik bir çalışma yaptı. Çalışma sonucu, 2004 yılı verilerine göre, kişi başına düşen asfalt yol, yeşil alan, sağlık ve sosyal hizmetler gibi kriterler yer aldı. Bu kriterlere göre, Konya Büyükşehir Belediyesi, 16 Büyükşehir Belediyesi içinde 'Sosyal Yardım ve Sağlık Hizmetleri' değerlendirmesinde birinci sırada yer aldı. Konya Büyükşehir Belediyesi'ni sırasıyla Adapazarı, Erzurum, Kayseri, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri takip etti.

Göreve geldikleri günden itibaren fiziki belediyeciliğin yanında sosyal belediyeciliğe de önem verdiklerini ve bunun karşılığını İçişleri Bakanlığı'nın çalışmasında gördüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şöyle konuştu: 'Sosyal Belediyecilik, belediyeciliğin ikinci en önemli ayağıdır. Biz bireye hizmeti esas alıyoruz. Açlıktan ve açıkta kalmaktan dolayı hiç kimse ölmemeli. Ama hayatın acı bir yönü olan ölümde de yine vatandaşlarımızı yalnız bırakmayarak, Alo Cenaze ile ücretsiz cenaze hizmeti veriyoruz. Yine insanlarımızın en mutlu günlerinde yanlarında olmak için Alo Doğum birimimiz, 24 saat boyunca doğum yapacak bayanları evlerinden alıp hastaneye, hastaneden de tekrar evlerine bırakmaktadır. Ayrıca, kendi işlerini göremeyecek durumda olan yaşlı vatandaşlarımıza, hemşireler eşliğinde evde bakım uyguluyor, bütün işlerini belirli bir periyot dahilinde görüyoruz. Bu yıl Ramazan ayında 11 bin 500 aileye gıda yardımında bulunduk.Eğitim yardımlarımız da aynı şekilde devam ediyor. Eğitim hayatını sürdüren yardıma muhtaç çocukların yanı sıra öksüz, yetim, şehit ve gazi çocuklarını da eğitim hayatları süresince maddi ve manevi olarak destekliyoruz. Geçtiğimiz yıl başlattığımız 10 bin üniversite öğrencisine eğitim yardımı uygulamasını bu yıl da sürdürüyoruz. Hayatın her alanında Konya'da bulunan vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi'ni yanlarında hissetmeye devam edecek' dedi.

Basın Kuruluşları için;