Büyükşehir Meslek Sahibi Yapıyor

Büyükşehir Meslek Sahibi Yapıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları Sergi Açılışı ve Sertifika Töreni'nde konuşan Özkafa, Yerel Yönetimler Kanunu'nun bir an önce çıkartılmasını istedi. Türkiye'nin birinci sorununun işsizlik olduğunu belirten Özkafa, belediyelerin mesleki kurslar açmaları için bile yasal dayanağın bulunmadığını ifade ederek, sorunların yerel yönetim ilkesiyle çözülebileceğini açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları'ndan (KONMEK) Ağustos-Eylül döneminde başarıyla mezun olan 60 kursiyerin el emeği ürünler, görücüye çıktı. Sergi açılışı ve kursiyerlere sertifika verilmesi münasebetiyle düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Şen, Genel Sekreter Mehmet Köseoğlu, Genel Sekreter Yardımcıları Haşmet Okur,Nuri Ünalan , Eğitimciler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Türkiye'nin birinci sorununun işsizlik olduğunu belirterek, "İstihdam meydana getirmek, iş bulmak meselesi artık pahalılıktan enflasyondan bile önce geliyor. Bir insanın mutlaka önce işi olmalı" dedi. İşsizlik sorununun çözümünün kolay olmadığını hatırlatan Özkafa, "Bu sorunu Ankara'dan çözmek mümkün değil. Problemler yerinden yönetim ilkesiyle çözülür" şeklinde konuştu. Mesleki kurslar açmaları için yasal dayanakların bulunmadığını hatırlatan Özkafa, kanunların sağından-solundan dolaşarak sorunu çözdüklerini ifade etti. Özkafa şunları söyledi: "Kocaman Konya Büyükşehir Belediyesi'nin hemşehrilerimize iş imkanı sağlaması için gerekli yasal düzenlemeler yok. Çünkü mevcut kanun 50 yıl önce yapılmış, bugünün ihtiyaçlarını karşılamıyor. Ürettiğimiz milli gelirin yüzde 97'sini merkezi idare kullanıyor, yüzde 3'ünü ise biz kullanıyoruz. Buna rağmen, Konya'nın her köşesinde bir eserimizi gösterebiliriz. 7 ayda bütçemize 44 katrilyon vergi ödenmiş, bunun 40 katrilyonu faize gidiyor. Böyle bir ülke olabilir mi' Bu işin mutlaka halledilmesi lazım. Mutlaka yerinden yönetim ilkesine geçilmeli ve bu tür faaliyetlerin daha güzel bir şekilde yapılabilmesi için Yerel Yönetimler Kanunu çıkartılmalı. Mevcut Hükümet isterse bu kanunu 15 dakikada çıkartabilir. Yasa çıkartıldığı takdirde belediyeler, işsizliği önlemek için her türlü faaliyetleri yapabilirler. Bu kurslar sayesinde bir kızımıza 500 milyon TL maaş verebilirsek, bundan hayırlı hizmet olmaz. İnşallah hedefimiz; buradan bin kursiyerin eğitim görebilmesini sağlayabilmek."

Açılış konuşmalarının ardından Başkan Özkafa, konuklarla birlikte serginin açılışını yaptı. Kursiyerler, birbirinden güzel el emeği ürünleri KONMEK Bahçesi'nde vatandaşların beğenisine sundu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;