BÜYÜKŞEHİR KORUYOR

BÜYÜKŞEHİR KORUYOR

KOSKİ Genel Müdürlüğü özellikle meram bölgesinde olmak üzere içtiğimiz suların kalitesinin sürdürülebilmesi ve sorun yaşanmaması için doğal arıtma ünitesi ve çevre yenileme projesi kapsamında bölgeye 500 bin fidan dikiyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı KOSKİ Genel Müdürlüğü şehrin içme suyunun temin edildiği bölgeleri koruma altına alıyor. Sanayileşen şehirlerde büyük sıkıntıya neden olan su havzalarının korunması ve korumanın sürdürülmesi çalışması devam ediyor. 2004 yılında bölgeye 500 bin fidan dikilerek doğal arıtma ünitesi ve çevre yenileme projesi hayata geçirilmiş olacak.

Konya kentinin içme, kullanma ve endüstri suyunun temin edildiği Altınapa Barajı Su Toplama Havzası'nın kirlenmesini önlemek amacıyla, içme ve kullanmaya suyu temin edilen ve edilecek olan yüzeysel ve yeraltı sularının kirlenmeye karşı korunması hakkındaki yönetmelik hükümlerine göre, kamulaştırması yapılan yapıların tamamı boşaltılmış, barajın koruma alanındaki 7 adet yapı yıkılmış, 2'si ise mal sahipleri tarafından boşaltılmıştır.

ALTYAPI'YA ÇELİK BORU

Daha sağlıklı ve uzun ömürlü altyapı çalışmaları başlatıldı. 2015 yılına kadar yapılması planlanan içme suyu hattı çalışmalarında çelik boru döşeme işi devam ediyor.

KOSKİ Genel Müdürlüğü içme suyu hatlarını yeniliyor. İki ayrı çalışmayla yürütülen çelik boru döşeme çalışmaları Aydınlıkevler mahallesinden başlatıldı. Konya İçme Suyu Projesi kapsamında yürütülen Çelik boru döşeme işi 3 trilyon liraya ihale edilirken, Altınapa Barajı ile su arıtma tesisleri arasındaki isale hattı da aynı yöntemle yapılmak üzere 759 milyar liraya ihale edildi.

32 MİLYON m3 SU TÜKETTİK

KOSKİ Genel Müdürlüğü 2004 yılının ilk altı ayında 32 milyon m3 su üretti. Üç ayrı içme suyu şebekesine ve şehir merkezinde sulama suyu sistemine sahip tek il olan Konya'da kaliteli su üretimi devam ediyor. Tatlı su kaynakları, kuyular ve baraj aracılığıyla elde edilen suların kontrolü ise günlük olarak gerçekleştiriliyor.

Barajdan arıtma tesisine gelen ham suyun ve tesis çıkışındaki arıtılmış suyun günde en az 2 kez analizi yapılmaktadır. 2004 yılının ilk altı ayında yapılan, fiziksel ve kimyasal analiz sayısı 948. bakteriyolojik analiz yapılan numune sayısı ise 1200 adettir.

Basın Kuruluşları için;