Büyükşehir İtfaiye Eğitiyor

Büyükşehir İtfaiye Eğitiyor

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personele yangına müdahale ve önleme konularında eğitim veriyor. Eğitim programı çerçevesinde son olarak Konya 2. ve 3. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü personeline 4 gün süresince toplam 32 saatlik eğitim verildi.

Eğitim programı çerçevesinde Konya'daki kamu kurum ve kuruluşları ile diğer belediye personeli yangın, yangına müdahale ve yangın söndürmede kullanılan teçhizatların kullanımı konularında eğitime tabi tutuluyor. Son olarak Konya 2. ve 3. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'ne bağlı itfaiye teşkilatındaki 15 personel eğitime tabi tutuldu. 4 günlük eğitim süresince yangına müdahale ve önleme konularında tatbikatlar eşliğinde eğitim verildi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Hasan Oğuz, eğitim programlarıyla amaçlarının şehirde özelikle kamu kurum ve kuruluşlarında yangını önleme ve çıkan yangınlara anında doğru müdahaleyi sağlamak olduğunu belirterek, bugüne kadar bir çok kuruma eğitim verdiklerini ve başarılı sonuçlar elde ettiklerini bildirdi. Eğitim programlarının yıl boyunca sürdüreceklerini söyleyen Oğuz, yangına karşı bilinçli bir toplumun oluşmasıyla tabi afetlerde hem can kaybını, hem de mal kaybını asgariye indireceklerini açıkladı.

İtfaiye Daire Başkanlığı'nca Kamu Kurum ve Kuruluşlarına verilen eğitim programında şu konular ele alınıyor :

İtfaiye Teşkilatının Kuruluş ve Amaçları, Yanma ve Yangın Nedir', Yangın Nedenleri ve Etkenleri Nelerdir', Yangın Sınıfları, Yangın Söndürücü Maddeler, Yangın Söndürme Prensipleri, Bina Yangınları, Orman Yangınları, Elektrik Yangınları, Akaryakıt Yangınları, LPG Yangınları, Protatif Yangın Söndürme Cihazları ve Kullanımı, Yangın İhbarlarının Alınması, Hareket Şekli, Yangına Müdahale, Yangından Mahsur Kalan Kişi veya Eşyayı Kurtarmak, Gaz Maskeleri ve Solunum Cihazlarının Kullanımı, İtfaiye Koruyucu Giysileri, İtfaiye Araçları, Araçların Üzerindeki Ekipmanların Kullanımı, Hortumların Seriliş ve Toplanması, Lans Çeşitleriyle Pratik Olarak Su İşleme, Çeşitli Merdivenlerin Kurulması ve Toplanması, Kanca, Kazma Kürek, Manavela, Varyoz Pratik Olarak Uygulanışı, Kurtarma Aracının Tanıtımı ve Tüm Malzemelerinin Pratik Kullanımı ve Yanan Bir Kulübenin Yıkılarak Arazözle Söndürme Tatbikatı

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;