Büyükşehir Belediyesi Göçmenlerin Eğitimi İçin AB'ye Başvurdu

Büyükşehir Belediyesi Göçmenlerin Eğitimi İçin AB'ye Başvurdu

Konya Büyükşehir Belediyesi, köyden şehre göç edenlerin AB standartlarında eğitimi ve yurtdışında yaşayan Türk işçilerin bulundukları ülkeye entegrasyonu için Avrupa Birliği’ne ön başvuruda bulundu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 350 bin Euro’luk projenin tamamının göçmenlerin eğitimine harcanacağını belirterek, projenin AB’ye üyelik müzakerelerini sürdüren Türkiye için önemli olduğunu ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi, köyden şehre göç edenlerin eğitimi projesi için Avrupa Birliği’ne ön başvuruda bulundu.

Son haftalarda özellikle Fransa’da başlayan ve diğer ülkelere de yayılan göçmenlerin karıştığı şiddet olaylarını da göz önüne alan Konya Büyükşehir Belediyesi, bu çerçevede hem yurtdışındaki Türk işçilerin bulundukları ülkeye entegrasyonu, hem de Konya’daki göçmenlerin eğitimi için ilk adımı attı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, köylerden Büyükşehirlere göç eden vatandaşların eğitimi için Avrupa Birliği’ne başvurdukları proje çerçevesinde Avusturya, Hollanda, Almanya, Danimarka ve Lüksemburg’taki sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde olacaklarını vurgulayarak, toplam 350 bin Euro’luk Grundtvig Projesi’ne 1 Kasım 2005 tarihinde ön başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Başkan Akyürek, köyden şehre göç ederek yerleşen vatandaşların AB standartlarında okuma-yazma eğitimleri başta olmak üzere, kent kültürü ve kentlilik bilincinin oluşturulmasına katkı sağlayacak projenin, AB’ye üyelik müzakerelerini sürdüren Türkiye için önemli olduğunun altını çizdi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bu projelerle Türkiye’nin AB sürecinde Avrupa’daki kuruluşlarla işbirliğini sağladığını anımsatan Başkan Akyürek, proje çerçevesinde ortak işbirliği yapılan ülkelerle öğrenci alışverişi yapacaklarını, ayrıca Selçuk Üniversitesi’nden öğretim görevlilerinin yurtdışındaki Türk işçilerin çalıştıklarını ülkelere entegrasyonunu sağlamak üzere brifingler vereceğini ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü (SAMM) tarafından yürütülen projede, Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı bünyesindeki KOMEK ve Meram Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün yan partner kuruluşlar olarak yer aldığını kaydeden Başkan Akyürek, şimdiye kadar Konya’nın müracaat ettiği en yüksek meblağlı AB projesi olan çalışmanın finansman giderlerinin tamamının AB tarafından karşılandığını ifade etti.

1 Mart 2006’da asıl başvurunun yapılacağı programda, 350 bin Euro’nun tamamı göçmenlerin eğitimi için harcanacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;