Büyükşehir Belediyesi Bayram Tedbirleri

Büyükşehir Belediyesi Bayram Tedbirleri

Konya Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların rahat ve huzurlu bir bayram geçirmeleri için gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı. Çevre Koruma ekipleri, hayvan satış noktalarında gerekli kontrol ve denetimleri yaparken; bayramın ilk 3 günü nöbetçi veteriner hekimler hizmet verecek. Temizlik ekipleri, kurbanlık hayvan atıklarını usulüne uygun olarak bertaraf edip satış ve kesim yerlerinin temizlik ve dezenfeksiyonunu sağlayacak. Su, Kanalizasyon, Zabıta, İtfaiye, Toplu Ulaşım ve Fen İşleri ekipleri de hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda vatandaşların herhangi bir sorunla karşılaşmaması için çeşitli tedbirler aldı.

KOSKİ BAYRAMA HAZIR

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, bayram süresince su, kanalizasyon ve sayaç arızalarında 24 saat hizmet verecek. KOSKİ, bayram tatili boyunca kanalizasyon arızaları için 1 ekip 3 adet basınçlı su aracı ile; su arızalarına karşı her ilçede 1 ekiple görev yapacak. Sayaç arızaları için de her gün 1 ekip görev yapacak. Bu ekipler arızalara anında müdahale edecek. Vatandaşlar; su, kanalizasyon, sayaç, sokak ve tatlı su çeşmeleri ile ilgili şikâyetlerini ALO 185''e iletebilecek.

KURBAN KESİM YERLERİ KONTROL ALTINDA

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bayram süresince vatandaşların hijyenik ortamlarda kurbanlık hayvanlarını alıp, kesimlerini yaptırabilmeleri amacıyla hayvan satış noktalarında veteriner hekimlerle gerekli kontrol ve denetimleri yaparken; bayramın ilk 3 günü hizmet verecek nöbetçi veteriner hekimler kurbanlık hayvan ve bu hayvanların etleri ile ilgili vatandaşların müracaatlarına cevap verecek. Ekipler, kesim yerlerinde oluşacak kurbanlık hayvan atıklarını usulüne uygun olarak bertaraf edip satış ve kesim yerlerinin temizlik ve dezenfeksiyonunu sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi’nce Konya’da ilk kez yaptırılan ve bayram süresince Konya Kasaplar Odası’na tahsis edilen “Seyyar Kurban Kesim Ünitesi”nin Araplar Kapalı Pazar Yeri’nde hizmet verecek.

HAVA KİRLİLİĞİ İLE MÜCADELE SÜRECEK

Bayramda temizlik hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için çeşitli tedbirler alan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, mücavir alan sınırları içindeki tüm alt-üst geçitlerin, ana cadde ve arterlerin temizliğini yaparken; hava kirliliği ile mücadele için de 6 ekiple 24 saat aralıksız denetim ve kontroller yapılacak. Vatandaşların mezarlık ziyaretlerini huzurlu ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için tüm mezarlıkların genel temizliği yapılarak, gerekli güvenlik tedbirleri alındı.

ZABITA 4 AYRI EKİPLE ÇALIŞACAK

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı da, Kurban Bayramı süresince vatandaşların her türlü şikayetlerine cevap vermek üzere çalışmalarını sürdürecek. Otogar, Mevlana, Zafer ve Eski Garaj’da oluşturulan 4 ayrı ekip bayram tatili boyunca vatandaşların her türlü şikayetine cevap vererek; bayramda kamuya ait alanlarda ve yol üzerlerine kurban kesenlere Kabahatler Kanunu çerçevesinde işlem uygulayacak.

TOPLU ULAŞIMDA HİZMETLER AKSAMAYACAK

Bayram süresince sorunsuz bir şekilde hizmet verecek olan Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı, vatandaşların bayram ziyaretlerini daha rahat ve huzurlu geçirmelerini sağlamak amacıyla gerekli tüm tedbirlerin alındığını bildirdi. Arefe günü Üçler ve Musalla Mezarlığı’nı ziyaret edecek vatandaşlar için Fuar Hareket Merkezi’nden ücretsiz servis kaldırılacak.

İTFAİYE MESAİSİNE DEVAM EDECEK

İtfaiye Daire Başkanlığı''na ait ekipler de, Kurban Bayramı nedeniyle mesaisine 24 saat devam edecek. İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, bayram süresince Aydınlık, Meram, Bosna Hersek ve Karatay Grup Amirlikleri''nde mesai verecek. İtfaiye Daire Başkanlığı, vatandaşların yangın ve benzeri doğal afetlerle ilgili ihbarlarını Alo 110 nolu telefona bildirebileceklerini açıkladı.

FEN İŞLERİ BAYRAM''DA DA ÇALIŞACAK

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, bayram süresince; yol, tretuar, kaldırım, buzlanma ve benzeri sorunlara anında müdahale etmek üzere Acil Müdahale Ekibi''nin hizmet vereceğini açıkladı.

Vatandaşlar, belediye ile ilgili tüm şikayetlerini Alo 181 nolu telefona bildirebilecekler.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;