Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare Toplantısı Konya'da

Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare Toplantısı Konya'da

Konya Büyükşehir Belediyesi, 5 Büyükşehir Belediye Başkanı'nın katıldığı Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare Toplantıları'na ev sahipliği yapıyor. Belediyelerin sorunlarının görüşülerek yeni yatırımların planlanacağı toplantının açış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 'Belediyelerimizin başarıları gelir artış oranlarının çok üzerinde. Bu başarılar her şeyi Ankara'dan beklemeyip yerel dinamiklerin harekete geçirilmesi ile ortaya çıktı' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare Toplantıları'nın sonuncusu Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Konya'da başladı.

Konya Rixos Otel'de başlayan istişare toplantısına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey katıldı.

YEREL DİNAMİKLERİ HAREKETE GEÇİRMEK BAŞARIYI GETİRDİ

Toplantının açış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, istişare toplantısında, Türkiye'de son siyasi durum ile belediyelerin sorunlarının konuşulacağını söyledi. Yerel yönetimler Reformu başta olmak üzere norm kadro uygulamaları, belediye şirketleri ve küresel ısınma konusunda belirlenecek yol haritasının gündemlerini oluşturduğunu kaydeden Başkan Akyürek, son günlerde İstanbul'a girişte vize uygulaması tartışmaları ile ilgili de açıklamalarda bulundu. İstanbul'a yaşanan göçü önlemenin yolunun Anadolu'daki cazibe merkezi şehir sayısının artırılması olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, 'Anadolu'da şehirlerin yatırım oranları ile birer İstanbul haline gelmesi, kendiliğinden birçok sorunu önleyecektir. Burada temsil edilen şehirler bu konuda diğer Anadolu şehirlerine göre daha ön planda bulunuyor. Belediyelerimizin başarıları gelir artış oranlarının çok üzerinde. Bu başarılar her şeyi Ankara'dan beklemeyip yerel dinamiklerin harekete geçirilmesi ile ortaya çıktı' dedi.

YEREL KAYNAKLARLA YENİ İSTANBULLAR OLUŞABİLİR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Anadolu'daki büyükşehir belediyelerinin en önemli problemlerinin ekonomik olduğunu belirterek, hükümetin bu konuda çalışmaları olduğunu söyledi. Buna rağmen her şeyi hükümetten beklemeden yerel kaynaklarla yeni İstanbullar ve Ankaralar oluşturulabileceğini ifade etti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, belediye gelirlerinde eskiye oranla önemli bir artış olduğunu ve belediyelerin bürokratik anlamda önünün açıldığını vurgulayarak, sürekli Ankara'dan para bekleyen belediyelerin başarılı olamayacağını ifade etti. 'Bizim gibi projeler üreten ve hükümetten sadece önünün açılmasını bekleyen belediyeler başarılı olmaktadır' diyen Özhaseki, hazır para bekleyen belediyelerin kaybettiğini söyledi.

KAYNAKLAR YERİNDE VE VERİMLİ KULLANILMALI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ise, kaynakların yerinde ve verimli kullanılması ile özel sektörün harekete geçirilmesinin şehirlerde kalkınmanın önünü açtığını belirterek, 'Projelerin çoğunu özel sektöre yaptırarak para harcamadan Bursa'ya yatırım yapıyoruz. Hükümetten beklentimiz Belediye Gelirleri Yasası ile Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı'nı bir an önce çıkarmalarıdır. Çünkü belediyelerin önünün açılması şehrin önünü açacak, şehirler gelişerek ülke gelişecektir' dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, turizm cazibesi nedeniyle Türkiye'de en çok göç alan şehirlerden biri olduklarını hatırlatarak, göç yapılan şehirlerdeki sosyal kalkınmayı harekete geçirip insanlara iş imkanı sunulursa göç sorununun önüne geçileceğini ifade etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de, göç sorununun çözümü için hükümet tarafından 2 teşvik yasası çıkarıldığını hatırlatarak, bu yasalarla ve yerel imkanlarla güçlenen şehirlerden göç olmayacağını vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare Toplantıları Konya'da 2 gün boyunca devam edecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;