Büyükşehir Belediye Başkanları Bursa''da

Büyükşehir Belediye Başkanları Bursa''da

Bursa, Gaziantep, Kayseri, Konya, Sakarya, Samsun ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanları 8''nci Bilgi Deneyim Paylaşım Toplantısı'nda bir araya geldi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Hepimizin arzusu kentlerimizi Avrupa şehri yapmak. Bu toplantılar sayesinde tecrübelerimizi paylaşıyoruz" dedi. Beyin fırtınası yapan başkanlar ve bürokratların birbirlerinin projelerinden istifade edip, şehirlerinin geleceğine yön verdikleri ortaya çıktı.

Başkanlar ve bürokratlarının katıldığı 8.deneyim bilgi paylaşım toplantısının açılışı Almira Otel''de yapıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, görmek ve duymak arasında fark olduğunu belirterek, tecrübenin sınırı olmadığını söyledi. Her belediye başkanının halkına güzel hizmetler yapmak istediğini ifade eden Başkan Şahin, "Hepimizin arzusu; şehirlerimizi Avrupa kenti yapmaktır. Bu hedefle her alanda tecrübelerimizi paylaşıyoruz. 2 gün boyunca beraber olacağız. Projelerimizi yerinde görerek, konuk belediye başkanlarımızla deneyimlerimizi paylaşacağız"dedi

"TÜRKİYE İLE AVRUPA ARASINDAKİ 250 YILLIK FARKI YAKALIYORUZ"

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Türkiye''de belediyeciliğin Avrupa''ya göre geç başladığını açıklayarak, "Avrupa ile Türkiye arasında belediyeciliğin başlamasında 250 yıl fark var. Türkiye''de ilk belediyecilik kanunu 1930''lu yıllarda yapıldı. Birde 1950''lili yıllarda ülkemizde büyük bir göç dalgası başladı. Belediyeler, ideolojik görüşler içerisinde basamak olarak görülmüş ve 2000''li yıllarda birçok büyükşehir çeşitli sıkıntılarla karşılaşmıştır. Alt yapı, üst yapı meseleleri, vatandaşların beklentileri ile belediyeler karşı karşıya gelmiştir. Artık 8-10 yıl içerisinde ülkemizde belediyecilikte yeni bir çığır açılmıştır. Sosyal ve hizmet belediyeciliğinde yarış başlamıştır. Artık başkanlar birkaç görevi yerine getiren değil, şehiri daha ileriye götürmek için problemlerle boğuşuyorlar. Onun için bu toplantılar çok önemli. Yeni yeni fikir alışverişi yaparak, yeni tecrübeler edineceğiz. Paylaşımlar sonunda burada gördüklerimizi şehrimize götüreceğiz. Yeni projeleri hayata geçireceğiz" diye konuştu.

"KALKINMA YERELDE BAŞLAR"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise toplantıların çok faydalı olduğunu kaydederek, "Toplantıları yapmaya başladığımızdan beri birçok projeye imza attık. Bürokratlarımız ile bir araya gelerek belediyeler arası kaynaşmayı sağladık. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile çamur kurutma projesini, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile su kullanımı yönetim projesini, Kayseri ve Bursa Büyükşehir belediyeleri ile raylı sistem projelerinde işbirliği yaptık. Kalkınma yerelde başlar. Biz de kalkınma hamlesini gerçekleştirmek için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzel ise Bursa''da yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek, tecrübelerine yenilerini ekleyeceklerini ifade etti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Bursa''nın misyonu olan bir şehir olduğunu vurgulayarak, kentsel dönüşüm, restorasyon ve ulaşım projelerini yerinde görerek, yeni fikirler edineceklerini kaydetti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da toplantıların faydalı olduğunu açıklayarak, Bursa''nın 4 yılda yaşadığı gelişim ve değişimi yerinde göreceklerini ve fikir alışverişi yapacaklarını kaydetti. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran ise her ilin kendine has özellikleri olduğunu dile getirerek, Bursa''da yapılan çalışmaların kendilerine ışık tutacağını söyledi.

BURSA''NIN YATIRIMLARINI GEZDİLER

Açılış konuşmalarının ardından 7 belediye başkanı, üst düzey bürokratlarıyla ilk toplantıyı gerçekleştirdi. Bürokratlar kendi aralarında toplantıya devam ederken, başkanlar ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Merinos Parkı, Kent Meydanı, BursaRay B Etabı ve Balibey’i yerinde gezdiler. Konuk belediye başkanları, 4 yıl gibi kısa süre içinde bu kadar büyük projelerin hayata geçmesinin Türkiye’de eşine az rastlanacağının altını çizerek, Başkan Şahin’i tebrik ettiler.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;