Büyükelçilerden Başkan Akyürek'e Ziyaret

Büyükelçilerden Başkan Akyürek'e Ziyaret

Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Young Jae Kwon ve Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Melpomeni Korneti, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ayrı ayrı ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Güney Kore ve Makedonya'nın Ankara Büyükelçileri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ettiler.

Başkan Akyürek ile makamında görüşen Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Young Jae Kwon, Türk halkı ile Kore halkı arasında 1950 yılındaki savaşa dayanan bir geçmiş olduğunu hatırlatarak, Güney Kore'de insanların hala Türk halkına minnettar olduğunu belirtti. Büyükelçi Kwon, ekonomik anlamda güçlü olan Kore ile Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyleyerek, Konya'ya Kore yatırımlarının gelmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Başkan Tahir Akyürek de, her iki halkın da insani ilişkiler konusunda birbirine benzediğini vurgulayarak, Kore ile Konya arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Başkan Akyürek, Kore'nin otomotiv alanında Türkiye'ye yapacağı yatırıma ev sahibi olmak için her türlü imkanı sunacaklarını da sözlerine ekledi.

Ziyaretin ardından Başkan Akyürek, Güney Kore Büyükelçisi Kwon'a İngilizce Mesnevi ve sema figürü bulunan bir tablo hediye etti. Büyükelçisi Kwon da Başkan Akyürek'e Güney Kore'nin geleneksel ziynet eşyası kutusu hediye etti.

MAKEDONYA BÜYÜKELÇİSİ'NİN ZİYARETİ

Başkan Tahir Akyürek, Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Melpomeni Korneti'yi de makamında kabul etti. Makedonya Büyükelçisi Korneti, Konya'nın sadece endüstri değil, tarih ve kültür şehri olduğunu bildiğini belirterek, Konya'ya fahri konsolosluk açmak için ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi. Büyükelçi Korneti, açılacak fahri konsolosluğun iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini ifade etti.

Başkan Akyürek de, Konya'da fahri konsolosluk açan ülkeler arasında Makedonya'nın da katılmasından mutluluk duyduklarını belirterek, konsolosluğun hem iki ülke arasındaki ilişkileri, hem de Konya ile Makedonya arasındaki ilişkileri kalıcı hale getireceğini vurguladı.

Ziyaretin sonunda Başkan Akyürek, konuk Büyükelçi'ye İngilizce Mesnevi ve sema figürü bulunan bir tablo hediye ederken; konuk Büyükelçi de Başkan Akyürek'e Makedon el sanatlarını temsil eden seramik bir figür hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;