Büyükelçiler Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Büyükelçiler Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Türkiye'deki görev süresi dolan Makedonya'nın Türkiye Büyükelçisi Muhittin Rüstemi ile Arnavutluk'un Türkiye Büyükelçisi Yunus Begay'ı makamında kabul eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Balkan Türkleri'nin atalarının Konya ve Karaman'dan gittiklerini söyledi.

Makedonya'nın Türkiye Büyükelçisi Muhittin Rüstemi ile Arnavutluk'un Türkiye Büyükelçisi Yunus Begay, Mevlana Müzesi ve çeşitli tarihi mekanları ziyaret etmek için geldikleri Konya'da Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i de makamında ziyaret ettiler.

Makedonya'nın Türkiye Büyükelçisi Muhittin Rüstemi, uzun yıllardır Türkiye'de olduğunu belirterek, Türkiye'de kaldığı süre içinde Türkçe'yi öğrendiğini, Mart ayı içinde Büyükelçilik görevi sona ereceği için Türkiye'den ayrılacağını söyledi. Türkiye'de kaldığı süre içinde, görevi gereği ve özel olarak Konya'ya sık sık geldiğini vurgulayan Rüstemi, Balkanlar ile Konya'nın sıkı bağlarla birbirlerine bağlı olduklarını ifade etti.

Arnavutluk'un Türkiye Büyükelçisi Yunus Begay da, Mevlana şehri Konya'yı ziyaret etmekten memnun olduğunu dile getirerek, misafirperverliklerinden dolayı Konya halkına teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Balkanlar'da yaşayan birçok soydaşımızın çoğunun Konya kökenli olduğunu vurgulayarak, mevcut olan derin bağların daha da kuvvetlenmesi için bu tür ziyaretlerin önemine dikkat çekti. Başkan Akyürek, 'Avrupa'nın bağrında bulunan, özellikle Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk ve diğer ülkelerdeki Türk illerinde yaşayan soydaşlarımızın atalarının Konya ve Karaman bölgesinden buraya göç ettiklerini biliyoruz. Bu ülkelerdeki insanların Türkiye'ye karşı duydukları özlem ve sevgi, tarihi bağlara dayanmaktadır. Biz yöneticilerin bu bağların yeniden güçlendirilmesi ve günümüz insanlarına bunun öğretilmesi için çeşitli etkinlikler yapmamamız gerekiyor. Biz bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz' dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;