Bütün Diller O'nu Söyler Programının Konuğu Suriye Oldu

Bütün Diller O'nu Söyler Programının Konuğu Suriye Oldu

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Kultu Doğum Haftası nedeniyle organize ettiği Bütün Diller O'nu söyler programlarının bu yılki ikinci konuğu Suriye Kültür Bakanlığı Tasavvuf Müziği Topluluğu oldu. Programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Peygamber Efendimiz'in doğumunun bu yıl her zamankinden daha büyük bir sevgi ve özlemle anıldığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in doğumunun 1435. yılı dolayısıyla bu yıl ikincisini organize ettiği Bütün Dillen O'nu Söyler programlarının ikinci gününde Suriye Kültür Bakanlığı Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun konseri vardı.

Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda düzenlenen programda, Şeyh Hamza Şekkür yönetimindeki Suriye Kültür Bakanlığı Tasavvuf Müziği Topluluğu, Sufi, İslami ve Arap müziklerinden oluşan eserleri icra etti. Şam'da bulunan Beni Umeyya Camii'nden dünyaya açılan; bütün Arap ülkelerinin yanı sıra, Doğu ve Batı Avrupa, Amerika, Hindistan, Çin, Rusya, İskandinav ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde uluslar arası organizasyonlarda yer alan grubun eserleri ilgiyle takip edildi.

Konser sonrası grup üyelerine gül hediye eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bu yıl ikincisi düzenlenen programlara Suriye'den gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayarak, Şam ile Konya arasında çok derin bağlar olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, Hazreti Mevlana'nın birkaç kez Şam'a gittiğini, Muhiddin-i Arabi'nin Konya'da bir süre kaldığını, üvey oğlu Sadrettin-i Konevi'nin Konya'da yaşadığını hatırlattı. Peygamber Efendimiz'in doğumunun bu yıl her zamankinden daha büyük bir sevgi ve özlemle anıldığını kaydeden Başkan Akyürek, farklı ülkelerden gelen grupların aynı duygularla Peygamberimiz'i andığını ifade etti.

SURİYELİ BAKAN, BAŞKAN AKYÜREK'İ ZİYARET ETTİ

Büyükşehir Belediyesi'nin organize ettiği Bütün Diller O'nu Söyler programlarına katılan Suriye Kültür Bakanlığı Tasavvuf Müziği Topluluğu ile birlikte Konya'ya gelen Suriye Evkaf Bakan Yardımcısı Dr. Abdürrezzak Munis, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Suriye'nin hükümet ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirilmesine önem verdiğini belirten Bakan Munis, dini ve kültürel ilişkilerin artırılmasından yana olduklarını söyledi. Mevlana şehri Konya'da olmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Munis, organizasyon dolayısıyla Başkan Akyürek'e teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Peygamber Efendimiz'in doğum yıldönümünde düzenlenen programlara katıldıkları ve Suriye'den katılım sağladıkları için Suriye Evkaf Bakan Yardımcısı Dr. Abdürrezzak Munis'e teşekkür etti. Selçuklu Belediyesi'nin Suriye'nin Hama şehri ile kardeş şehir olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi olarak da Halep ve Şam gibi büyük bir şehir ile kardeş şehir olmak istediklerini ifade etti.

Bütün Diller O'nu Söyler Konserlerinin Kalan Programları Şöyle:

15 Nisan Cumartesi / TÜRKİYE / KONYA TÜRK TASAVVUF MÜZİĞİ TOPLULUĞU

16 Nisan Pazar / KIRGIZİSTAN / CENİSBEK TOKTOBEKOV

17 Nisan Pazartesi/ AZERBAYCAN / SAVALAN

18 Nisan Salı / ENDONEZYA / KİAİ KANJENG

19 Nisan Çarşamba / BOSNA HERSEK / HÜSEYİN ef. DJOZO

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;