Brüksel'den Tüm Dünyaya Sevgi ve Barış Mesajı

Brüksel'den Tüm Dünyaya Sevgi ve Barış Mesajı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 Mevlana Yılı nedeniyle Avrupa'da düzenlediği programlarının ilk durağı Brüksel oldu. Brüksel'de yapılan Konya ve Mevlâna Günleri programında konuşan Başkan Tahir Akyürek, tüm dünyaya sevgi ve barış çağrısı yaptı. Başkan Akyürek, 'Sevgi dünyaları kuralım. Hoşgörüyü tüm dünyada hakim kılalım' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi 2007 Mevlana Yılı dolayısıyla dünyada Konya ve Mevlâna Günleri programları çerçevesinde Avrupa programının ilk durağı olan Brüksel'de Mevlâna hoşgörüsünü anlattı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'in Merkez Belediyesi sınırları içinde kalan 16. yüzyıldan kalma tarihi Baginaj Kilisesi'nde düzenlenen Konya ve Mevlâna Günleri programına Büyükelçi Fuat Tanlay, eşi Melda Tanlay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Brüksel Temsilcisi Büyükelçi Yalçın Vehit, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türk kökenli milletvekili Vural Öger, Brüksel Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, Brüksel Hükümeti Devlet Bakanı Brigitte Grouwels, Merkez Hümanist Parti (CDH) senatörleri, Schaerbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Belçika Şubesi Başkanı Eşref Yağcıoğlu ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

UETD Genel Sekreteri Alpaslan Saygılı'nın sunduğu gecede kısa bir konuşma yapan UETD Belçika Şubesi Başkanı Başkan Eşref Yağcıoğlu'ndan sonra söz alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna'nın bakış açısının Konya ile Avrupa'nın şehirlerini buluşturduğunu söyledi. Başkan Akyürek, 'Bu bakış açısına tüm insanlığın ihtiyacı var. İnsanlığın bugün her zamankinden fazla sevgi barış kardeşliği düşünmeye ihtiyacı var. Bugün bütün insanlığı huzursuz eden terör, şiddet, anarşi nereden gelirse gelsin hepsini kınıyoruz. Dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin Mevlâna'nın çağrısını burada tekrarlıyorum. Ne olursanız olun gelin; sevgide, dostlukta, barışta, kardeşlikte birleşelim. Sevgi dünyaları kuralım. Hoşgörüyü tüm dünyada hakim kılalım' dedi.

Sevgi, barış ve kardeşlik kervanının Avrupa için Brüksel'den yola çıktığını kaydeden Başkan Akyürek, tüm Avrupalıları medeniyetlerin kavşak noktası olan Selçuklu başkenti Konya'ya davet etti.

Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay, etkinliğin Brüksel'den başlatılmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, 'AB'nin başkenti Brüksel'den sonra Hollanda, Almanya ve Avusturya'da yapılacak gösteriler de büyük anlam kazanacaktır. Tek kelime ile mesaj açık. 'Ne olursan ol gel.' Ümit ederim ki izleyenler mesajı almışlardır' dedi.

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türk kökenli Milletvekili Vural Öger ise, bir kilisede Mevlâna'nın anılmasının çok anlamlı olduğunu vurgulayarak, etkinliğin Türkiye'nin imajı açısından önemli olduğunu söyledi.

Diğer katılımcılar da, program nedeniyle Başkan Akyürek'e teşekkür ederek, etkinliklerin Avrupa ile Türkiye arasındaki diyaloğa katkıda bulunacağını söylediler.

Yapılan konuşmalardan sonra Konya Büyükşehir Sema Grubu gösteri yaptı. Başkan Akyürek, program sonunda törene katılanlara Mesnevi ile çeşitli kitaplar hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;