Bosna-Hersek Ziyareti

Bosna-Hersek Ziyareti

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu ve bir grup Meclis Üyesi ile birlikte geldiği Bosna Hersek Cumhuriyeti Mostar şehrinde karşılaştığı İngiltere Prensi Charles'ı Konya'ya Şeb-i Aruz etkinliklerine davet etti.

BOSNA-HERSEK ZİYARETİ İLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Travnik Belediyesinin özel davetlisi olarak geldiği Bosna Hersek'te akşam Mostar Köprüsünün açılışına katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Meclis Üyeleri Abdullah Şanlı, Memiş Kütükcü, Mustafa Ak, Büyükşehir Belediyesinden Ercan Uslu, İzzet Sancaklı ve bir grup işadamından oluşan Konya Heyeti ilk olarak Bosna Hersek Cumhuriyetinin Başkenti Saraybosna'ya geldi.

Saraybosna

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve beraberindeki heyet Saraybosna'da ilk olarak Mesneviyi Boşnakçaya çevirerek açıklamalı bir Mesnevi Şerif yazan ve şu an yaşayan son Mesnevihanlardan olan Hafız Hacı Moviç'i (Mollaoğlu) ziyaret etti. Başkan Akyürek Hafız Hacı Moviç'i görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek Mevlana ve Mevlevi kültürüne katkılarından dolayı kendilerine müteşekkir olduklarını ifade etti. Hayatta olan son Mesnevihanlardan olan Hafız Hacı Moviç'te ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Mevleviliğin başkentinden bir heyeti kabul etmenin hazzını yaşadığını dile getirdi. Başkan Akyürek ziyaret sonrası Hafız Hacı Moviç'e Büyükşehir Belediyesinin hazırlayıp yayımladığı Mevlana kitabını hediye etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve beraberindeki heyet daha sonra Bosna mücadelesinin simge ismi Aliya İzzetbegoviç'in kabrine gitti. Başkan Akyürek İzzetbegoviç'in büyük bir insan olduğunu belirterek Bosna halkının mutlaka O'nun ismini ve felsefesini yaşatması gerektiğini ifade etti. Başkan Akyürek ve beraberindeki heyet daha sonra Sosyal Demokrasi Hareketi'nin (SDA) Genel Başkan Vekili ve Aliya İzzetbegoviç'in oğlu Bakir İzeetbegoviç'i Saraybosna'daki makamında ziyaret etti. SDA Milletvekili Osman Brka'nın da hazır bulunduğu ziyarette karşılıklı görüş alışverişi yapılarak ilişkilerin güçlendirilmesi için daha yoğun çabanın sarf edilmesi gerektiği ifade edildi. Ziyarette konuşan Bakir İzzetbegoviç, Bilge Kral ,Aliya İzzetbegoviç'in gösterdiği yolda büyük bir gayret ile çalıştıklarını ifade ederek Bosna Hersek'in uluslararası alanda itibarının yükselmesi ve hak ettiği yeri alabilmesi için Türkiye ile el ele ve beraber yürüdüklerini ve bu birlikteliğin mutlaka olumlu sonuçlarının yakın zamanda görüleceğini ifade etti.

Bakir İzzetbegoviç savaş zamanında Türkiye'nin özelde ise Konya'nın kendileri nezdinde çok özel bir yeri olduğunu ifade ederek Konyalılara selam ve sevgilerinin iletilmesini istedi. Başkan Akyürek'te ziyarette yaptığı konuşmada Bosna Hersek'te bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek 'heyetimiz burada son derece güzel bir şekilde karşılanmıştır. Bu karşılama göstermektedir ki Bosna için Konya'nın yeri ayrıdır. Konya zor zamanda Bosna'nın yanında yer almıştır. Bu Bosna halkı tarafından unutulmamıştır. Bosna ve ve Konya çok kuvvetli bağlarla birbirine bağlıdır. Ve bu bağlar gün geçtikçe güçlenmektedir. İzzetbegoviç Bosna'ya direnişi ve yeniden hayatta kalmanın kolay olmayacağını ifade etmiş, cesaretle ve korkmadan özgürlük mücadelesinin verilmesi gerektiğini söylemiştir. İzzetbegoviç'in çağrısına uyan Bosna halkı zorluklara rağmen şu an inancı ve bayrağı ile hayattadır' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meram Belediye Başkanı ziyaret sonunda SDA Genel Başkan Vekili Bakir İzszetbegoviç ve SDA Milletvekili Osman Brka'ya çeşitli hediyeler takdim etti.

Travnik

Büyükşlehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve beraberindeki heyet daha sonra Konya'nın kardeş şehri Travnik'e geçti. Travnik Belediye Başkanı Dr. Hasija Hadzic tarafından karşılanan Başkan Akyürek ve beraberindekiler şehir hakkında bilgi aldıktan sonra kısa bir gezi gerçekleştirdi. Travnik Belediye Başkanı Hasija Hadsic şehirlerinin sağlık ve turizm açısından verimli olduğunu ifade ederek Konya'lıları ve bu alanda yatırım yapmak isteyenleri Travnik'e davet etti. Başkan Akyürek'te yaptığı konuşmada 'Travnik'in etkileyici bir güzelliğe sahip olduğunu ifade ederek tarih ve doğa güzellikleri ile tam bir Osmanlı şehri görüntüsü veren Travnik'e mutlaka hemşehrilerimiz gelmeliler' dedi. Başkan Akyürek ve Tuzcuoğlu daha sonra Travnik'in yerel bir TV kanalının programına katılarak görüş ve düşüncelerini ilettiler.

Mostar

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve beraberindeki heyet daha sonra Mostar'a hareket etti. Mostar köprü açılışına katılmadan önce şehir yakınlarında bulunan Saltık Buğra Türbesine giden heyet burada türbeyi ziyarete gelen İngiltere Prensi Charles ile karşılaştı. Başkan Akyürek bu karşılaşma esnasında Prens Charles'a Konya hakkında bilgi vererek Mevlana ve Mevlevilik konularında açıklamalarda bulundu. Başkan Akyürek'i büyük bir dikkatle dinleyen Prens Charles Konya'yı bildiğini ve gelip gezdiğini ifade ederek resmi bir davet ile yeniden gelebileceğini ifade etti. Bunun üzerine Başkan Akyürek 10-17 Aralık tarihleri arasında Konya'da Şeb-i Aruz etkinliklerini yaptıklarını ifade ederek Dünyanın pek çok yerinden misafirleri Konya'da ağırladıklarını, bu tarihlerde Prens Charles'ı da Konya'da görmekten memnuniyet duyacağını söyledi.

Başkan Akyürek ve beraberindeki heyet daha sonra Türbeyi ziyarete gelen Türk delegasyonundan üst düzey bürokratlarla ayrıca Kültür Bakanı Erkan Mumcu, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, Başbakan Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Gazeteci yazarlar Fehmi Koru, Mustafa Karaalioğlu, Salih Memacan ile görüşme fırsatı buldu. Mostar'a gelen Türk heyeti Bosna üst düzey yetkililerinin Konya heyetine gösterdiği yakın ilgiyi gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemediler. Bunun sebebini Başkan Akyürek'e soran ulusal gazete muhabirlerine Başkan Akyürek 'Biz Bosna ile bugün birlikte değiliz. Bizim geçmişimiz çok eskilere dayanmaktadır. Bir defa bu bölgelere gelen Türklerin pek çoğu Orta Anadolu bölgesinden göç ederek gelmişlerdir. Bu şekilde Balkanlarda yaşayan ve geçmişi Konya'ya dayanan binlerce kişi vardır. Ayrıca Bosna geçtiğimiz dönemde çok zor savaş şartlarında hayatta kalma mücadelesi vermiştir. Konya bu zor anlarında hiçbir zaman Bosnalı kardeşlerini yalnız bırakmamıştır. Maddi manevi her türlü desteği vermiştir. Ve buna tüm Bosna halkı ve Boşnak yönetici ve idareci kadrosu şahit olmuştur. İşte hemşehrilerimizin Bosnayı zor zamanda yalnız bırakmamasının bir sonucu olarak bu ilgi artmıştır'dedi.

Başkan Akyürek ve beraberindeki heyet akşam saatlerinde Mostar köprüsü açılışına katıldı. Mostar Köprüsü açılışı Avrupa kanalları tarafından canlı yayınlanarak tüm dünyaya duyuruldu. TRT Mostar Köprü açılışını canlı yayınla Mostar açılışını Türkiye'den de izlenmesini sağladı. Bu arada Başkan Akyürek TRT'nin canlı yayınına konuk olarak katılarak duygu ve düşüncelerini aktardı. Başkan Akyürek daha sonra Mostar köprüsünden geçti. Başkan Akyürek Mostar köprü açılışında Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Süleyman Tihiç ile de görüşme imkanı bularak Türkiye Bosna Hersek ilişkileri üzerine kısa süreli görüş alışverişinde bulundu.

Gorazde

Başkan Akyürek ve beraberindeki heyet daha sonra Gorazde şehrine geçerek gezi ve incelemelerine devam etti. Gorazde Kanton Devleti Başbakanı Salko Obhodas tarafından karşılanan Akyürek daha sonra ikili temaslara geçti. Bu görüşmeye Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı, Meclis üyeleri katıldı. Gorazde Heyeti adına ise Başbakan Salko Obhodas, Ticaret Bakanı Ferid Buco, Adalet Bakanı Mithat Basic katıldı. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı ve iyi niyet dileklerinin paylaşıldığı toplantıda ayrıca Meram ve Gorazde'nin Kardeş şehir protokolü imzalandı. Akyürek ziyarette Başbakan ve heyete çeşitli hediyeler verdi. Gorazde Kanton Başbakanı da Konya heyetine çeşitli hediyeler verdi. Konya heyeti daha sonra Gorazde Kantonu üst düzey heyeti ile birlikte Gorazde Müftüsü Hamed Efendic'i ziyaret etti. Müftü Efendic Konya heyetini Gorazde de görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Heyetler daha sonra Gorazde'nin iki büyük sanayi tesisini de gezerek incelemelerde bulundu. İlk olarak Bekto fabrikasını gezerek Müdür Ahmo Adzovic'ten bilgi alan heyet daha sonra Pobjeda fabrikasını gezerek Hasan Dozo'dan bilgi aldı. Gorazdede geçirilen yoğun günün ardından Konya heyeti şehrin meşhur Drina nehri üzerinde bir gezinti yaparak dinlenme imkânı buldu. Ziyaret sonunda Gorazde Başbakanı Salko Obhodas Konya heyetinin ve Başkan Akyürek'in ziyaretinden memnun kaldığını ifade etti. Başkan Akyürek'te Gorazde kanton devletinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek Gorazde Devlet Başbakanı, Bakanları ve Sanayicilerini Konya'ya davet etti. Konya Heyeti daha sonra Saraybosna'ya geçti. Heyet aynı gün Saraybosna'dan uçakla Konya'ya hareket etti.

Basın Kuruluşları için;