Bir Günde 2 Temel Atma

Bir Günde 2 Temel Atma

Konya Büyükşehir Belediyesi 2 ayrı binanın temelini aynı günde attı. Bosna-Hersek Mahallesi'nde gerçekleştirilen iki ayrı törenle KOMEK Kurs Binası ve Bosna-Hersek İtfaiye Grubu Binaları'nın temelleri atıldı. Başkan Tahir Akyürek, her iki binanın en kısa sürede bitirilerek hizmete sunulacağını, KOMEK kurs binası ile kurs ve öğrenci sayısını artıracaklarını, yeni itfaiye grubu ile de yangınlara 3 dakika gibi kısa bir sürede müdahale edilebileceğini belirtti.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en büyük mahallelerinden olan Bosna_Hersek'te iki ayrı projesini daha hayata geçiriyor. Bosna-Hersek KOMEK Kurs Binası ile Bosna-Hersek İtfaiye Grubu Binaları'nın temelleri düzenlenen törenlerle atıldı. Her iki törene Konya Valisi Ahmet Kayhan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Halil Ürün, Ak Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Dinçer Bedük, Ak Parti İl Başkanı Ali Sürücü, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda mahalle sakini katıldı.

Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Sadrettin Kütükçü, KOMEK ile ilgili bilgi verirken şu ana kadar 20 ayrı branşta 35 eğitimci ile kurs verdiklerini, yeni açılacak bina ile bu rakamı daha da yükselteceklerini bildirdi. Kütükçü, Bosna-Hersek KOMEK Kurs Binasının 15 derslik, Kadınlar Lokali ve idari kısımlardan oluşacağını da ifade etti.

Bosna-Hersek İtfaiye Grubu Binası temel atma töreninde katılımcılara çalışmaları ve yapılacak eser ile ilgili bilgi veren İtfaiye Daire Başkanı Hasan Oğuz, yıllar sonra Konya'da ilk defa itfaiye açısından yeni bir yapılanmaya gidildiğini, itfaiye teşkilatına verdiği destek dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e minnettar olduklarını bildirdi. Oğuz, yapılacak bina ile Konya'da itfaiyenin yangınlara müdahale süresinin 3 dakikaya kadar ineceğini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi'nin özellikle Bosna-Hersek mahallesinde çeşitli hizmetlere birlikte imza attıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bölgenin ihtiyaç duyduğu hizmetleri tek tek yerine getirme gayreti içinde olacaklarını açıkladı. Esen, Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu; yüzde 9.9'luk büyüme hızıyla gösterdiğini hatırlatarak buna rağmen devam eden işsizlik sorununun kısmen de olsa mesleki becerilerin kazandırılması ve artırılmasına yönelik düzenlenen kurslarla aşılabileceğini söyledi. Esen, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bölge sorunlarına kalıcı çözümler üretileceğini ifade etti.

Ak Parti İl Başkanı Ali Sürücü ise, Büyükşehir Belediyesi'nin önemli hizmetlere imza atacağını ve şehrin gelişimine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Ak Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul da, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla model olduğunu, temelleri atılan her iki projenin de buna en güzel örneği teşkil ettiğini ifade etti.

Bosna-Hersek'in her geçen gün büyüdüğünü söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,'Bosna-Hersek Mahallemiz, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanımız Halil Ürün tarafından kaçak yapının önüne geçmek, düzenli kentleşmeyi sağlamak ve gecekondusuz şehir oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Bosna-Hersek Türkiye'nin en büyük düzenli mahallerinden biridir. Gün geçtikçe büyüyen Bosna-Hersek mahallesi çeşitli hizmetle ihtiyaç duymaktadır. 2004 yılında bu bölgeye yönelik çeşitli çalışmalar yaptık. Selçuklu Belediyemiz ile birlikte bölgedeki tüm asfaltsız sokak ve caddeleri asfaltlayarak altyapıya yönelik ihtiyacı kısmen giderdik. Yine 2004 yılında çeşitli çalışmaları başlattık, bazı çalışmalarımızı da tamamlayarak hizmete sunduk. Cumhuriyet Parkı, Spor Tesisimizi tamamladık. Yine bu bölgede ulaşım adına önemli hizmetlerimizi de başlattık. Bosna-Hersek ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri alacaktır. Bunda kimsenin kuşkusu olmasın' dedi. 2004 yılı çalışmalarını değerlendiren ve 2005 yılı hedeflerini açıklayan Başkan Akyürek, 'Büyükşehir Belediyesi olarak 2004 yılında önemli hizmetlere imza attık. Çalışma tempomuzu bu yılda artırarak sürdüreceğiz. 2005 yılını ulaşımda hamle yılı ilan ettik. Bu yıl şehrin ulaşımını kolaylaştıracak, daha akışkan hale getirecek çeşitli projelerimizi hizmete sunacağız. 2005 yılı içinde 5 ayrı katlı kavşağın yapım işine başlayacağız. İstanbul ve Ankara çevre yollarını farklı yeni yollarla birbirine bağlayacağız. 20 km aşkın bisiklet yolu, şehir merkezinde parklar, yeni cadde ve arterlerle 2005 yılı ulaşım açısından hamle yılı olacaktır' şeklinde konuştu.

Ekonomik göstergelerin ülkenin iyi yolda olduğunu gösterdiğini hatırlatan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Halil Ürün, halkın daha fazla hizmeti hak ettiğini hükümet ve yerel yönetimlerin beklenen tüm hizmetleri yerine getireceğini bildirdi. Ürün, merkezi hükümet olarak yerel yönetimlere gereken tüm destekleri sağladıklarını ve sağlamaya devam edeceklerini açıkladı.

İki ayrı törenle Bosna-Hersek KOMEK Hizmet Binası ve Bosna-Hersek İtfaiye Merkezi binalarını temelleri protokol üyeleri tarafından törenle atıldı.

KOMEK Binası teme atma töreninin ardından Başkan Tahir Akyürek, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Halil Ürün'e 10 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı süresince Konya'ya verdiği hizmetlerden ötürü bir teşekkür plaketi takdim etti.

Temel atma törenlerinin ardından vatandaşlara geleneksel Konya yemekleri ikram edildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;