Belh Üniversitesi Rektörü Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Belh Üniversitesi Rektörü Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

Afganistan''ın Belh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habibullah Habib Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dost ve kardeş iki şehir arasındaki ilişkilerin iki ülke arasındaki ilişkileri de güçlendireceğini vurguladı. Belh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habibullah Habib ise, Belh'te yaşayan herkesin Konya'yı tanıdığını ve sevdiğini ifade etti.

Selçuk Üniversitesi’nin davetlisi olarak Konya’da bulunan Afganistan''ın Belh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habibullah Habib ve beraberindeki heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlana’nın doğduğu şehir olan Belh ile Konya’nın kardeş iki şehir olduğunu ifade etti. Başkan Akyürek, dost ve kardeş iki şehir arasındaki ilişkilerin 2 ülke arasındaki ilişkileri de güçlendireceğini vurguladı.

Belh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habibullah Habib ise, iki şehir arasındaki ilişkilerin her zaman üst düzeyde olduğunu kaydederek, Hazreti Mevlana’nın iki kardeş halkın bağını oluşturan en büyük değer olduğunu söyledi. Belh’te yaşayan herkesin Konya’yı tanıdığını ve sevdiğini belirten Habib, Belh’te 50 yıllık bir caddenin isminin de Konya olduğunu ifade etti.

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir de, kardeş iki şehrin üniversitelerinin eğitim alanında işbirliği yapacağını, bunun da bağları daha da güçlendireceğini vurguladı. Bilir, Dünya Bankası''nın projesiyle Amerikan Kansas Üniversitesi ile ortaklaşa Belh Üniversitesi''ne eğitim alanında destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

Başkan Akyürek ziyaretin sonunda Belh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habibullah Habib ve beraberindeki heyete Farsça ve İngilizce Mesnevi ile sikke hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;