Bayramlaşma Programı

Bayramlaşma Programı

Yüzlerce resmi kurum ve gönüllü kuruluş ile siyasi parti temsilcileri Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde organize edilen ?Bayramlaşma? programına katıldı. Program Uluslararası Mevlâna Kültür Merkezi?nde gerçekleşti.

Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen 'Bayramlaşma' programı büyük ilgi gördü. Program bayramın birinci günü saat 14.00'te Uluslararası Mevlâna Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Bayramlaşma programına katılanları Konya Valisi Ahmet Kayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Sivil toplum Kuruluş temsilcileri karşıladı.Bayramlaşma programına katılanlar Konya'da ilk defa gerçekleştirilen Bayramlaşma programının çok verimli olduğunu, bunda sonra geleneksel hale getirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Törene katılanlarla tek tek bayramlaşan Başkan Tahir Akyürek, amaçlarının birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinin sergilendiği bayram günlerinde şehri tek vücut haline getirerek, şehrin temsilcileri ve şehir insanlarını bir araya getirmek olduğunu ifade etti.

Yerel ve Bölgesel TV'lere açıklama yapan Başkan Akyürek ,Güney Asya'da yaşanan felaketin unutulmaması gerektiğini belirterek 'Toplum hayatımızın en önemli günlerinden birini daha sağlıklı ve huzurlu karşılamanın verdiği mutlulukla Kurban bayramınızı kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum. İnsan olmanın beraberinde getirdiği değerlerin ve erdemlerin en saf haliyle yaşandığı dini bayramlar, sosyal hayatımızın vazgeçilmez unsurlarıdır.

Bayramlarımız, insanlar ve toplumlar arası sevgi ve hoşgörü kapılarının aralandığı; endişelerin ve sıkıntıların bir an için unutulduğu; insan ilişkilerinin kuvvetlendiği ve umutların yeşerdiği özel günlerdir. Bu bayramlarla birlikte dargınlıklar, küskünlükler telafi edildiği gibi, sevgiler ve dostluklar da pekiştirilir.Anlamında yakınlaşmayı ve yardımlaşmayı barındıran Kurban Bayramı da dünyevi telaşlardan dolayı uzaklaştığımız ama her an yan yana omuz omuza olmamız gereken kardeşlerimizi hatırlamamız için en güzel vesilelerden biridir.

Bu yıl Kurban Bayramı'na Güney Asya'da ve Irak'ta yaralarını sarmaya çalışan mazlum insanların acılarını paylaşarak giriyoruz. Ülkemizin böylesi elim acılardan uzak olmasını dilerken orada yardım bekleyen insanları da unutmamamız gerekir.Bin yılı aşkın kardeşlikle ve tarihsel bağlarla sıkı sıkıya bağlı olduğumuz Endonezya halkının acılarını paylaştığımızı millet olarak göstermek durumundayız.Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Endonezya'daki insanların gıda ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Şu anda Sumatra adasında Banda-Açe,Tapaktuan ve Meulaboh şehirlerinde felaketzedelere yardım etmeye çalışıyor ve bundan insanlık adına mutluluk duyuyoruz' dedi.

Törende Tür Tasavvuf Musiki korosu da mini bir konser vererek katılımcılara hoş bir bayram günü geçirmelerini sağladı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;