Bayramlar Toplumsal Ferahlığın Aşısı Olacak

Bayramlar Toplumsal Ferahlığın Aşısı Olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bayramların önümüzdeki yıllarda Konya'mızda toplumsal ferahlığın ve muhabbetin aşısı olacağını belirterek, 'Bayramları fırsat bilerek, bizleri bir arada tutan değerlerimize sahip çıkmalı, birlik ve beraberliğimizi korumalıyız' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Tahir Akyürek'in Ramazan Bayramı kutlama mesajı şöyle:

İslam Alemi olarak mübarek bir Ramazan Bayramı'nı daha idrak etmekteyiz. Öncelikle, bu önemli ve anlamlı günde tüm hemşehrilerimize saygılarımı ve en iyi dileklerimi sunuyor, bu mutlu günün Konyamız, ülkemiz, bütün İslam Alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyor; daha nice güzel bayramlara sağlık, afiyet ve huzur içinde ulaşmayı temenni ediyorum.

Toplumumuz için büyük anlam taşıyan bayramlar, birlik ve beraberliğimizin en sıcak bir şekilde yaşandığı günlerindendir. Bayramlar toplumsal yaşama hareketlilik getirir, insanlara umut aşılar, dostluk, dirlik ve barış ortamının oluşmasına katkıda bulunur. Bu nedenle, bayramları, anlam ve önemine uygun olarak kutlamalı, birbirimize ve ülkemize karşı sorumluluklarımızı unutmamalıyız.

Bilindiği gibi, insanı insan yapan değerlerin ve erdemlerin yoğun olarak yaşandığı günler olan bayramlar, toplumsal hayatımız açısından çok büyük bir öneme ve değere sahiptir. Çünkü, bu güzel günleri, kırgınlıkların, dargınlıkların unutulduğu, karşılıklı sevgi ve saygının pekiştiği, hoşgörünün hakim olduğu günler olarak görmek gerekmektedir.

Yüce dinimize göre bayramlar, manevi mânâda inancımızın bütün güzelliklerini hatırlamamızı, bizi biz yapan değerlerimizi bir kez daha fark etmemizi sağlayan günler olduğu gibi; aynı zamanda toplumsal dayanışma, yardımlaşma ve işbirliğinin zeminleri olarak tesis edilmiş ve kabul görmüştür.

Güzel Konya'mızda, çok şükür ki günümüze kadar bu manayla müsemma bayramlar yaşanmış, insanlarımız birbiriyle kaynaşmış, dostluk, akrabalık ve komşuluk ilişkileri tazelenmiştir. Bayramlar önümüzdeki yıllarda da Konya'mızda toplumsal ferahlığın ve muhabbetin aşısı olacaktır. Biz nasıl büyüklerimizden bayramı bir ruh olarak almışsak bizden sonraki kuşaklara aktarılmasında da aynı hassasiyeti göstermek durumundayız. Bunun için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

Bayramları fırsat bilerek, bizleri bir arada tutan değerlerimize sahip çıkmalı, birlik ve beraberliğimizi korumalıyız. Yaşamımızda sevginin, saygının, kardeşliğin, hoşgörünün, eşitliğin ve adaletin etkin kılınması, etik değerlerin tüm toplumu kuşatması için çaba göstermeliyiz.

Daha müreffeh, daha güzel yarınlarda buluşmak ve bayramlaşmak umuduyla, Konyalı hemşerilerimizin ve Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı yeniden tebrik ediyor; Bayram'ın Ulusumuza, ülkemize, dünyamıza ve tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum.

Basın Kuruluşları için;