Başkan Tahir Akyürek Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Seçildi

Başkan Tahir Akyürek Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Seçildi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, uluslar arası First Business Dergisi ve Kanal 7 İşte Hayat Programı tarafından 2005 yılının Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Başkan Akyürek, İstanbul'da gerçekleşen törende yaptığı konuşmasında Konya'yı tarihteki görkemli günlerine yeniden kavuşturacaklarını bildirdi.

İstanbul Kaya Ramada Otel'de düzenlenen 'Zirvedekiler-2005' ödül törenine Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İdris Naim Şahin, yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda iş adamı, belediye başkanları, sanatçılar ve davetliler katıldı. 20 ülkede Türkçe ve İngilizce olarak yayın yapan First Business Dergisi adına törenin açış konuşmasının yapan derginin Genel Yayın Yönetmeni Seyfullah Türksoy, First Business Dergisi, İşte Hayat programı ve Türksoy'la İpekyolu programlarının internet sitelerinde yapılan 'Zirvedekiler-2005' anketine 141 bin kişinin katıldığını belirterek, tüm katılımcılara teşekkür etti. Sunuculuğunun İpek Tanrıyar'ın yaptığı ödül töreni Azerbaycan'dan gelen folklor ekibinin gösterisi ile başladı. Törende Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı ödülünü Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin elinden alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tarihte En Muhteşem Türk Şehri seçilen Konya'nın 1069 yılından beri Türk-İslam medeniyetinin öncülüğünün yaptığını söyledi. Amaçlarının, Konya'ya tarihteki görkemli günlerini yeniden kazandırmak olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, 'Bu doğrultuda gerçekten önemli mesafeler aldık. Dünyanın da sevgi, barış, kardeşlik gibi kavramların öne çıkmasına ve bunun şehirciliğe yansımasına ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Çalışmalarımızı bu çerçevede sürdürmeye devam edeceğiz. Bu ödülü bize layık gören herkese teşekkür ediyorum. Bu ödül çalışmalarımıza ivme kazandıracaktır' dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ödül töreninde daha sonra Makedonya'da Yılın İşadamı Şefşet Demir ile Yılın Yöneticisi Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil'e ödüllerini verdi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, daha önce de Şehir ve Başkan Dergisi ile Egem TV tarafından Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti.

Uluslar arası First Business Dergisi ile Kanal 7 İşte Hayat Programı tarafından ödüle layık görülen isimler şöyle:

- Yılın Sevgi ve Dostluk Elçisi: Mihriban Aliyeva (Azerbaycan Milletvekili, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi)

- Yılın Bakanı: Osman Pepe (Çevre ve Orman Bakanı)

- Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı: Tahir Akyürek (Konya )

- Orta Asya'da yılın İşadamı: Muhammet Çap (Sehil İnşaat)

- Avrasya'da Yılın İşadamı: Ahmet Çalık (Çalık Holding)

- Avrupa'da Yılın İşadamı: Kemal Şahin (Şahinler Holding)

- Türkiye'de Yılın İşadamı: Celal Aras (Aras Holding)

- Yılın Yatırımcısı: Cazım Özal (Özpor)

- Yılın Projesi: Mustaş İnşaat

- Azerbaycan'da Yılın İşadamı: Abdülbari Güzel (Azersun Holding)

- Kazakistan'da Yılın İşadamı: Dr.Zeki Pilge (Turkuaz Şirketler Grubu)

- Makedonya'da Yılım İşadamı: Şefşet Demir (Star Grup)

- Yılın Bürokratı: Hakan Fidan (TİKA Başkanı)

- Yılın Meslek Örgütü (MÜSİAD)

-Yılın Yöneticisi: Doç. Dr. Temel Kotil (THY Genel Müdürü)

- Anadolu'da Yılın Belediye Başkanı: Naif Alibeyoğlu (Kars)

- Yılın Sivil Toplum Kuruluşu: Malatya Eğitim Vakfı

- Jüri Özel Ödülü: İsmet Yıldırım (Kiptaş)

- Türk Ekonomisine Hizmet Onur Ödülü: Tahsin Tekoğlu (Bank Asya)

- Haşim Bayram (Kombassan Holding)

- Türk Dünyasına Hizmet Onur Ödülleri: Namık Kemal Zeybek (Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı), Tenzile Rüstemhanlı: Azeri Türk Kadınlar Birliği Başkanı

- Yılın Sanatçıları: Zara ve Davut Güloğlu

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;