Başkan Akyürek'in Miraç Kandili Mesajı

Başkan Akyürek'in Miraç Kandili Mesajı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Miraç Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayarak, Miraç Kandili vesilesiyle dünyada barışın hakim olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 20 Ağustos 2006 Pazar gecesi kutlanacak olan mübarek Miraç Kandili ile ilgili bir mesaj yayınladı. Mesajında tüm İslam aleminin Miraç Kandili'ni kutlayan Başkan Akyürek, şunları söyledi:

'Miraç Kandili, birçok hikmet, sır ve bereketi içinde barındıran mübarek bir gecedir. Bizler, böylesi bir geceyi idrak edecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Miraç; Peygamber Efendimiz'in, Yüce Allah'ın sonsuz kudreti ile önce Mescid-i Aksa'ya, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuğu ifade eder.

Miraç hadisesi, içinde bulunduğu derin anlam ve ifadelerle müminlere düşünme ve algılama imkanı ile, Allah'a olan iman ve Hz. Peygamber'e bağlılıklarını pekiştiren bir sınavdır. Bu gecede, insanların dünyada ve ahirette ebedi mutluluğunu gaye edinen yüce İslâm dininin ilmi, çalışmayı, kalkınmayı, güzel ahlakı vb. evrensel nitelik taşıyan tüm değerleri emretmiş olmasına rağmen, bugünkü Müslümanların içinde bulundukları konumun değerlendirmesini iyi yapmalıyız. Son günlerde özellikle İslam dünyasının içinde bulunduğu savaş ortamı, dünyadaki tüm Müslümanlarla birlikte bizleri de üzmektedir. Binlerce insanın ölümüne ve evsiz kalmasına yol açan bu savaşların bir an önce bitmesini diliyoruz. Gönüllerimizin müstesna bir coşku yaşadığı bu mübarek gecede, gerek kendi toplumumuz, gerekse tüm dünya insanları arasında sınırlar oluşturan anlayış ve davranışlardan uzaklaşarak, bizi birbirimize yaklaştıracak, dünya barışını sağlayacak uzlaşmacı tavırlar sergilemenin yollarını arayalım. Kin ve nefret yerine, sevgi ve barış tohumlarının ekilmesine çalışalım.

Bu duygu ve düşüncelerle; bütün vatandaşlarımızın, tüm İslam aleminin Miraç kandillerini tebrik eder, bu mübarek gecenin kalplerimizi ve gönüllerimizi aydınlatmasını, bütün insanlığın hidayetine vesile olmasını niyaz ederim.'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;