Başkan Akyürek'in Konferans'taki Temasları

Başkan Akyürek'in Konferans'taki Temasları

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı'na katılan belediye başkanları ile Dedeman Otel'de ayrı ayrı bir araya gelerek, Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa ve Japon heyetini makamında kabul etti. Konferansa ulusal ve yerel basın da büyük ilgi gösterdi. Başkan Akyürek, Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Kadokawa ve diğer katılımcılar konferans boyunca sürekli canlı yayınlara katılarak görüşlerini paylaştılar.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı kapsamında bazı belediye başkanları ile Dedeman Otel’de ayrı ayrı bir araya geldi. Başkan Akyürek, Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa ve Japon heyetini de makamında kabul etti.

Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa ve beraberindeki Kyoto Belediyesi Meclis Üyeleri ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Kendilerini Konya’da ağırlamaktan mutlu olduklarını dile getiren Başkan Tahir Akyürek, Konya’nın tarih ile modernliğin buluştuğu bir şehir olduğunu, Kyoto’nun ise tarih bilinci, çevre duyarlılığı ve insana verilen önem ile önemli bir şehir olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, Kyoto ile dostluk ilişkilerini bundan sonra da sürdüreceklerini kaydetti.

Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, konferansta ortak aklı bulmak için herkesin kendi fikirlerini ortaya koyduğunu belirterek, güzel fikirlerin paylaşılarak güzel işler yapılabileceğini söyledi.

Kyoto Belediyesi Meclis Üyeleri de, konferansın beklediklerinden daha başarılı olduğunu ve Konya halkının misafirperverliğine hayran kaldıklarını belirterek, ülkelerine döndüklerinde Konya’nın tanıtımını yapacaklarını söylediler.

Başkan Akyürek ziyaretin sonunda Kadokawa ve Meclis üyelerine Japonca Mesnevi hediye etti.

YEREL VE ULUSAL BASIN BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

Öte yandan, Başkan Akyürek konferansın son gününde Dedeman Otel’de dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen bazı belediye başkanları ile de ayrı ayrı görüşerek fikir alışverişinde bulundu.

3 gün süren 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı’na yerel ve ulusal basın kuruluşları da büyük ilgi gösterdi. Konya ve ülkemizin tanıtımı için son derece önemli olan konferans devam ederken Başkan Akyürek, Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Kadokawa ve diğer katılımcılar sürekli canlı yayınlara katılarak görüşlerini Türkiye kamuoyu ile paylaştılar. Gazeteler de konferansa büyük yer ayırırken, bazı yerel gazetelerin konferans nedeniyle bazı sayfalarını İngilizce hazırlamaları dikkat çekti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;