Başkan Akyürek'in Açıklaması

Başkan Akyürek'in Açıklaması

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Prof. Dr. Mikail Bayram'ın Hz. Mevlana ve Nasreddin Hoca ile ilgili açıklamaları üzerine bir açıklama yaptı. Başkan Tahir Akyürek, Bayram'ın açıklamalarının üzüntü verici olduğunu belirterek gerçeklerin bilim adamları tarafından ortaya konulacağına inandığını bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in konuyla ilgili açıklaması şöyle :

'Son günlerde ulusal ve yerel medyanın üzerinde durduğu; yıllardır Hazreti Mevlâna ile ilgili çeşitli açıklamalar ile gündeme gelen bir akademisyenin daha önceki iddialarının yanına Nasreddin Hoca'yı da katarak yeni gündemler yaratma isteği hepimizin malumudur.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, şehrimiz ile isimleri özdeşleşen iki önemli şahsiyetin böyle kısır ve anlamsız tartışmaların konusu yapılması şahsımı ve Konya halkını üzmüştür.

Öyle ki ülkemizde ve tüm dünyada ilâhi aşkın, hoşgörü ve letafetin en büyük temsilcilerinden biri olan Hazreti Mevlâna ile günümüze kadar insanları gülerken düşündüren bir akıl ve irfan kılavuzu, idrak üstadı ve söz bilgini olan Nasreddin Hoca hakkında yapılan terbiye sınırlarını aşan açıklamalara itibar etmek mümkün değildir.

Bu tavır, gerçekleri ortaya çıkarmaktan çok gündem oluşturmaya, dikkatleri toplamaya yönelik bir tavır olarak görünmektedir.

Nitekim bu açıklamaların tüm dünyanın gözünü Mevlâna İhtifalleri için şehrimize çevirdiği bu tarihlere denk gelmesi de bu tavrın açık bir göstergesidir.

İnsanlık her geçen gün yitirdiği değerlerini daha iyi anlamaya ve aktarmaya çalışırken; bizlerin umut bağladığı bilim adamlarımızın 'diğerlerini tenzih ediyorum- 'gerçeği ortaya çıkarma' savının arkasına sığınarak böyle sığ görüşlerle zihinleri bulandırması hiçbir surette hoş karşılanamaz.

Şunu hepimiz biliyoruz ki; tarihin her döneminde insanlık için faydalı icraatlar ortaya koyan her şahsiyet için birtakım iddialar ortaya atılmıştır.

İnsanların hassasiyetlerine ve değer verdikleri kişiliklere yönelik bu yıpratma çabalarına karşı değerlerimize sahip çıkmalıyız.

Ben aklı başında bilim adamlarımız tarafından bu iddialara gereken cevapların verileceğini biliyor ve halkımızı bu tarz açıklamalara temkinli yaklaşmaları hususunda uyarıyorum'

Basın Kuruluşları için;