Başkan Akyürek'e Yurtdışı Tanıtımları Nedeniyle Özel Ödül

Başkan Akyürek'e Yurtdışı Tanıtımları Nedeniyle Özel Ödül

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2007 yılında yurtdışında 24 ülkede yapılan 103 programla Türkiye'yi uluslararası alanda başarıyla temsil ettiği için Ekovitrin Dergisi Yılın Starları 2007'de Jüri Özel Ödülü'nü aldı. Ödülünü dünyaca ünlü Konyalı işadamı Kemal Şahin'den alan Başkan Akyürek, 'Ülkemizin potansiyeli çok yüksek. Bunu başarıya dönüştürmek için hepimize görevler düşüyor. Yeni yerel yönetimler anlayışı dünya sorunlarıyla da ilgilenmeyi gerektiriyor' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ekovitrin Dergisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yılın Starları anketinde yurtiçi ve yurtdışında 10 bin okuyucunun oylarıyla 2007 yılında yurtdışında gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri nedeniyle “Jüri Özel Ödülü” aldı.

Bu yıl yedincisi yapılan “Yılın Starları 2007” ödül törenine, yurtiçi ve yurtdışından iş dünyası, finans, yerel yönetim, siyaset, bürokrasi ve medyanın ünlü isimleri katıldı.

Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törende, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e ödülünü, dünyaca tanınmış Konyalı işadamı Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin verdi. Şahin, Konyalı olarak Başkan Akyürek’e ödül vermekten mutlu olduğunu dile getirerek, Konya’da Mevlana ruhuna uygun güzel çalışmalar yapıldığını ifade etti.

ÜLKEMİZİN POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK

2007 yılında yurtdışında 24 ülkede yapılan 103 programla Türkiye’yi uluslararası alanda başarıyla temsil ettiği için Jüri Özel Ödülü’nü alan Başkan Tahir Akyürek ise, Türkiye’nin büyük potansiyellere sahip bir ülke olduğunu vurguladı. Milli Takımımızın Hırvatistan maçını kazanmasından sonra dünyada 70’e yakın ülkede sevinç gösterileri yapıldığını anımsatan Başkan Akyürek, “Bunu dünyada başaracak başka ülke olacağını sanmıyorum. Potansiyelimiz çok yüksek. Bunu başarıya dönüştürmek için hepimize görevler düşüyor. Burada bulunan işadamlarımız ülkemiz adına önemli misyon üslenmiş insanlar. Yerel yönetimlere de bu konuda büyük işler düşüyor. Artık yeni yerel yönetimler anlayışı, klasik belediyecilik anlayışının ötesinde, dünya sorunlarıyla da ilgilenmeyi gerektiriyor” dedi.

BELEDİYELERE ÖNCÜLÜK YAPTIK

Konya’nın ve Türkiye’nin tanıtımı için önemli programlar yaptıklarını kaydeden Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Belediye olarak Dünya Küresel İklim Değişikliği Zirvesi’ne Türkiye’den davetli olarak katılan tek şehir olduk. Türkiye’de Kyoto Protokolü’nün imzalanmasına katkıda bulunduk. Küresel ısınma konusunda yerel yönetimlere öncülük yaptık. Dünyada 103 tanıtım programı yaptık. 2007’nin Mevlana Yılı ilan edilmesi ile sema ayininin insanlığın somut olmayan kültürel mirası listesine girmesine katkı yaptık.”

HEDEF 5 YIL İÇİNDE 10 MİLYON TURİST

11. Dünya Tarihi Şehirler Konferansı’nın ilk defa ülkemizde Konya’da yapıldığını hatırlatan Başkan Akyürek, konferansa 54 ülkeden 800’e yakın belediye başkanı ve belediye yöneticisinin katıldığını, Türkiye adına farklı bir tanıtım sürecini yürüttüklerini söyledi. Konya’nın Türkiye’nin en planlı yapılaşan, öz kaynakla yapılanan bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, Konya’ya 5 yıl önce 570 bin ziyaretçi geldiğini, bu yıl 2,5 milyona ulaşmayı, gelecek 5 yıl içinde de 10 milyonu hedeflediklerini vurguladı.

Ekovitrin’in düzenlediği gecede, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk, TAV Ceo’su Sani Şener, Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve ATO Başkanı Sinan Aygün de ödül aldı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;