Başkan Akyürek Yeni Nüfus Sistemine Göre Evinde Sayıldı

Başkan Akyürek Yeni Nüfus Sistemine Göre Evinde Sayıldı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, TÜİK tarafından şehir genelinde yürütülen adrese dayalı nüfus sistemi çerçevesinde ailesi ile birlikte evinde sayıldı. TÜİK görevlilerine gereken bilgileri vererek sayım işini tamamlayan Başkan Akyürek, 'Herkesin hizmet aldığı şehirde, oturduğu yerde sayılması bir vatandaşlık görevi. Nasıl bizim şehre karşı sorumluluğumuz varsa, hemşehrilerimizin de şehre karşı sorumlulukları var. Doğru beyan vermeyenler birçok hizmetten mahrum kalacak' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak yürütülen adrese dayalı nüfus sistemi çerçevesinde ailesi ile birlikte oturduğu evde sayıldı.

ŞEHRE KARŞI SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRELİM

TÜİK Konya Bölge Müdürü Nurettin Kaya ve sayım görevlisini evinde kabul eden Başkan Akyürek, sayım işleminde doğru rakamların verilmesinin önemine dikkat çekerek, 'Doğru rakamlar, doğru nüfus sayımı, doğru numarataj, Kent Bilgi Sistemi altyapısının yeniden oluşturulması, seçimlerin daha sağlıklı yapılması, hazineden nüfusa göre alınan payların yeniden belirlenmesi son derece önemli. Nüfus sayımının herkesin kendi şehrinde, oturduğu yerde sayılması bir vatandaşlık görevi. Nasıl bizim şehre karşı sorumluluğumuz varsa, hemşehrilerimizin de şehre karşı sorumluluğu var. Vatandaşlarımız hizmeti Konya belediyelerinden alıyorsa sayımını Konya'da gerçekleştirmeli' dedi.

Konya'da oturduğu halde başka yerde sayılan insanların bazı hizmetlerden mahrum kalacağını hatırlatan Başkan Akyürek, sokağa çıkma yasağı olmadan, çağdaş bir şekilde yapılan çalışmalar nedeniyle TÜİK'e de teşekkür etti.

YANLIŞ BEYANDA BULUNANLARA CEZA

TÜİK Bölge Müdürü Nurettin Kaya, yapılan çalışma neticesinde sadece nüfus sayımının değil, her alanda tüm bilgilerin tek bir çatı altında toplandığını vurgulayarak, şunları söyledi: 'Bu, ikametgaha dayalı nüfus sistemi. Adresinizle nüfusunuz eşleşiyor. Bundan sonra hizmet alırken bu sistem kullanılacak. Mutlaka nerede ikamet ediliyorsa orada sayılmak gerekiyor. Hane halkının durumuna göre 3 kez izin alarak evlerine geliyoruz. Evde bulunmazlarsa formu doldurup yöneticiye bırakabiliyorlar. Doğru beyanda bulunmayanlar için 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'na ve 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanuna göre hem parasal, hem de adli cezalar var. Burada oturduğu halde başka yerde oturuyor gösterenler cezalarla karşılaşabilecek.'

Akyürek ailesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, eşi Fatma Akyürek ile kızları Sümeyye ve Rumeysa Akyürek ile birlikte 4 kişi olarak Alavardı Mahallesi'ndeki evlerinde adrese dayalı nüfus kayıt sistemindeki yerini aldı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;