Başkan Akyürek ve Gaziler İstiklal Harbi Şehitliği'ni İnceledi

Başkan Akyürek ve Gaziler İstiklal Harbi Şehitliği'ni İnceledi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle kendisini ziyarete gelen Konya Muharip Gaziler Derneği üyesi gazilerle birlikte yapımı devam eden İstiklal Harbi Şehitliği ve Gaziler Evi'nde incelemelerde bulundu. Başkan Akyürek, Konya'da Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış en önemli eserlerden birinin Şehitlik olacağını söyledi. Konya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yaşar Öner de, Konya'nın şehitler ve gaziler diyarı olduğunu vurgulayarak, yapımı süren Şehitlik ve Gaziler Evi'nin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti.

Konya Muharip Gaziler Derneği üyesi bir grup gazi, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Başkan Akyürek gazileri çiçeklerle karşılarken, Konya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yaşar Öner de Başkan Akyürek’e destekleri nedeniyle plaket takdim etti.

Ziyaretin ardından Başkan Akyürek, gazilerle birlikte yapımı Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen İstiklal Harbi Şehitliği inşaatında incelemelerde bulundu. Burada, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Aydın, Fen İşleri Daire Başkanı Selim Büyükkarakurt ve inşaatı yapan firma yetkililerinden bilgi alan Başkan Akyürek, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle şehit ve gazileri minnetle andıklarını söyledi.

GAZİLER GELECEK NESİLLERE ÖRNEK

Gazilerin hem gelecek nesillere, hem de gençlere örnek oluşturduklarını kaydeden Başkan Akyürek, İstiklal Harbi Şehitliği içinde gazilere de güzel bir mekan ayırdıklarını ifade etti. Eserin Konya’nın tarihi ve geleceği açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, “Konya’da Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış en önemli eserlerden biri yapılıyor. Konya’mızda Mevlana, Aziziye, Sultan Selim gibi sembol eserler var. Burası da tamamlandığından Konya’nın sembollerinden biri olacak. Burada şehitlerimizin hatıraları yaşatılırken, İstiklal Harbi dönemindeki Konya’nın sosyal yapısı da Müze içinde yansıtılacak” dedi.

ŞEHİTLİK VE GAZİLER EVİ GAZİLERİ MUTLU ETTİ

Başkan Akyürek ile birlikte inşaatı gezen ve zaman zaman duygulanan Konya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yaşar Öner de, Gaziler Günü’nde böyle önemli ve büyük bir eserin tamamlanma aşamasında olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Konya’nın şehitler ve gaziler diyarı olduğunu kaydeden Öner, Konya’da Şehitlik ve Gaziler Evi yapılmasının çok isabetli bir karar olduğunu dile getirdi. Bu yılki bayramlarının yapılmakta olan Gaziler Evi ve kendilerine gösterilen ilgi nedeniyle daha coşkulu olduğunu belirten Öner, tüm gaziler adına Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

ŞEHİTLİK, ÖZEL MİMARİSİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR

Üçler Mezarlığı ile Mevlana Kültür Merkezi arasındaki alanda bulunan Hacıveyiszade Camii ile Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Kültür Evi’ni de bünyesine alan İstiklal Harbi Şehitliği’nin girişi Selçuklu mimarisi tarzında kabartmalar ve çiniler ile özel olarak hazırlanıyor. Eserde, şehitlerimizin isimlerinin yazıldığı duvarlar, 42 metre yüksekliğinde Türk Bayrağı, Gaziler Evi, savaş döneminde Konya’daki sosyal yaşantının maketlerle ve sesli olarak anlatıldığı müze, tarihteki 16 Türk devletinin bayraklarının yer aldığı havuzlu yol, iç avlu ve yürüyüş alanları yer alacak.

Temeli geçtiğimiz Temmuz ayında atılan İstiklal Harbi Şehitliği inşaatının yüzde 50’si tamamlandı. Şehitlik, 8 milyon 219 bin YTL’ye mal olacak ve yıl sonunda açılacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;