Başkan Akyürek ve Adem Esen Brooklyn ile Salt Lake Belediyelerini Ziyaret Etti

Başkan Akyürek ve Adem Esen Brooklyn ile Salt Lake Belediyelerini Ziyaret Etti

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen ve beraberlerindeki heyet, ABD'deki programları çerçevesinde Brooklyn ve Salt Lake Belediyelerini ziyaret ettiler.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen ve beraberlerindeki heyet, Brooklyn ve Salt Lake'te çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Brooklyn Belediye Başkanı Martin Markowitz'i makamında etti. Ziyarette heyet adına konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, insanlıkta kin ve nefretin yerini sevgi ve barışın almasını istediklerini belirterek, Konya'nın şekillenmesine katkı sağlayan Mevlana Celalettin Rumi'nin 'Bir canım var benim ama, belki yüz binlerce bedenim var. Seni inciten beni de incitir' sözünü hatırlatıp bu bakış açısını korumaya çalıştıklarını ifade etti.

ABD'de gerçekleştirdikleri ziyaretlerin ve karşılıklı olumlu ilişkilerin güzel gelişmelere vesile olmasını dileyen Başkan Akyürek, 'Konya ve Selçuklu İlçesi ile Brooklyn'nin kardeş şehir olmasını istiyoruz. Bu gelişmelerle, Türkiye ile ABD arasındaki kardeşlik duygularının gelişmesine vesile olmasını diliyoruz. Türkiye ile Amerika arasında önemli kültürel bağlar var. Bu bağların yeni yüzyılda da güçlenerek devam edeceğini düşünüyoruz' dedi.

Brooklyn Belediye Başkanı Martin Markowitz de Türk halkının tüm dinlere saygı duyan bir millet olduğunu vurgulayarak, dînî saygının en temel noktasının demokrasi olduğunu söyledi. Türklerin cömertliğini çok iyi bildiklerini kaydeden Martin Markowitz, Türk yemeklerinden en çok lahmacun ve Türk ekmeğini sevdiğini ifade etti.

Ziyaretin sonunda Martin Markowitz'i Konya'da misafir etmek istediklerini belirten Başkan Akyürek, Markowitz'e İngilizce Mesnevi ve Mevlana Müzesi maketi; Selçuklu Belediye Başkanı Başkanı Adem Esen SELMEK öğrencilerinin yaptığı çeşitli eşyalardan hediye ederken, Brooklyn Belediye Başkanı Başkanı Martin Markowitz de Başkan Akyürek'e Brooklyn şehrinin rozeti, köprü replikası ve Brooklyn'de Tahir Akyürek günü tebliği hediye etti.

Başkan Akyürek burada Markowitz'in makamında Brooklyn Amity School'da öğrenim gören ve ulusal bir yarışmada dereceye giren öğrencileri kutladı.

Başkan Akyürek ve beraberindeki heyet ABD programı çerçevesinde daha sonra Salt Lake Belediyesi'ni ziyaret etti. Ziyarette Konya ile Salt Lake City'nin benzerlikler arz ettiğini kaydeden başkan Akyürek, çeşitli projelerde belediyeler arasında dayanışma sağlanabileceğini kaydetti.

Öte yandan, Utah Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Türk Şehirlerinden Küreselleşmeyi Anlamak: Konya Modeli' sempozyumunun ikinci ve son gününde de Konya ile ilgili tebliğler sunuldu.

Oturum başkanlığını Utah Üniversitesi Öğretim Üyesi Fred Quinn'in yaptığı son gün oturumunda Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Ertan Özensel, 'Eritme Kabı ve Kültür Salatası: Konya'da Bir Şehir Kimliğini Yeniden İnşa Etmek', İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Şinasi Gündüz, 'Tarihte ve Günümüzde Konya'da Dînî ve Etnik Çoğulculuk', İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Edibe Sözen, 'Konya ve Salt Lake City'de Kadın: Karşılaştırmalı Bir Analiz', Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, 'Konya'da Sosyo-Ekonomik ve Entelektüel Hayat: Geçmişten Günümüze Yansımalar', Muğla Üniversitesi Öğretim Üyesi Necdet Subaşı, 'Konya'da Gündelik Hayatın Yeniden Üretimi' konulu tebliğlerini sundu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;