Başkan Akyürek Türk Alman Ekonomi Kongresi'nde Konuştu

Başkan Akyürek Türk Alman Ekonomi Kongresi'nde Konuştu

Türk-Alman Ekonomi Kongresi'ne katılmak üzere Almanya'ya giden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kongrenin ilk oturumunda konuştu. Alman işadamlarını Konya'da yatırıma çağıran Başkan Akyürek, Konya'nın planlı yapılaşması, üretim çeşitliliği, eğitimli insanları ve sunduğu fırsatlar ile Türkiye'nin AB'ye model göstereceği bir şehir olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Türk-Alman Ekonomi Kongresi'nde konuştu.

Berlin Maritim Hotel'de gerçekleştirilen toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ekonomiden Sorumlu Bakan Ali Babacan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Oğuz Satıcı, Alman bakanlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ile çok sayıda Türk ve Alman işadamı katıldı.

3 gün sürecek kongrenin ilk günkü oturumuna Türk-Alman gazeteciler ve işadamları ile birlikte katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek yaptığı konuşmada, Konya'nın muhafazakar yapısıyla demokrasiyi özümşemiş, modernlik ile geleneğin bir arada yaşatıldığı bir şehir olduğunu söyledi. Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkilerin her iki ülke ile birlikte küresel barışa da katkı sağladığını vurgulayan Başkan Akyürek, 'Eğer şehirler AB'ye alınsaydı Türkiye'de AB'ye girmeye en yakın şehir Konya olurdu. Konya, planlı yapılaşması, üretim çeşitliliği, eğitimli insanları, 500 bini bulan genç nüfusu ve Türkiye'nin en büyük üniversitesi, dünyanın bilinen en eski yerleşim alanı olmasıyla Türkiye'nin AB'ye model göstereceği bir şehirdir. Biz, AB'den yana, dünya ile bütünleşmeden yanayız. Şehrimizi de AB'ye en güzel şekilde hazırlıyoruz' dedi.

Birleşmiş Milletler'in sema ayinini dünyanın soyut mirası olarak kabul ettiğini, Unesco'nun da 2007 yılını Mevlana Yılı ilan ettiğini hatırlatan Başkan Akyürek, Konya ve ülkenin tanıtımı için bu fırsatları değerlendirmek için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Türkiye ile Almanya arasında ticari gelişmelerin artarak devam ettiğini ve Almanya'da 100 bine yakın Konyalı'nın bulunduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, Alman iş adamlarını Konya'da yatırıma çağırdı. Konya'nın konumu itibariyle yatırıma elverişli bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Konya, öz kaynakla kalkınma modeli, sağlıklı altyapısı, günden güne büyüyen ekonomisi, çok çeşitli yan sanayi imkanları ile gelişmiş bir şehirdir. Aslen Konyalı olan Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanımızın nezdinde tüm Alman yatırımcıları Konya'da yatırım yapmaya bekliyoruz.'

Başkan Akyürek, Türk-Alman Ekonomi Kongresi için gittiği Almanya'da Türk-Alman işadamları ile bir araya geldi, çeşitli televizyon programlarına katıldı ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin kongrenin yapıldığı otelde kurduğu standı gezdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;