Başkan Akyürek: 'Su Konusunda Konya'nın Geleceği Aydınlık.'

Başkan Akyürek: 'Su Konusunda Konya'nın Geleceği Aydınlık.'

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hükümetin Konya Ovası'nda gerçekleştirdiği yatırımlar ve yapılan tasarruf çalışmaları ile su konusunda Konya'nın geleceğini aydınlık gördüğünü söyledi. Konya'nın su rezervleri konusunda bir açıklama yapan Başkan Akyürek, ülke genelinde yaşanan su probleminin çözümünün yağışların artmasıyla değil; tasarrufla çözüleceğini ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, barajlardaki doluluk oranları ve Konya’nın su rezervleri konusunda bir açıklama yaptı.

Konya’da Eylül ayı yağışlarının mevsim normallerinin üstünde olduğunu belirten Büyükşehir belediye Başkanı Tahir Akyürek, bu yağışların Konya’da barajların doluluk oranları çok fazla etkilememekle birlikte; toprağın suya doyması, ekim dönemine hazırlık açısından Konya Ovası ve yeraltı suları için büyük bir kazanım olduğunu ifade etti.

SU MİKTARLARI ARTTI

Konya barajlarındaki doluluk oranları ile ilgili de bilgi veren Başkan Akyürek, tarımsal sulamanın yapıldığı Apa Barajı’nın doluluk oranının geçen yılın iki katı olduğunu, Beyşehir Gölü’nde ise geçen yılın bu dönemine göre su miktarında bir miktar artış olduğunu söyledi. Beyşehir Gölü’nde suyun geçen yıla göre artmasındaki temel faktörün Derebucak Barajı ve Gembos Derivasyon Tüneli’nin hükümet tarafından tamamlanarak hizmete açılması olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, bunun Konya için büyük bir imkan olduğunu kaydetti.

REZERVLER KORUNUYOR

Suğla Depolaması ve diğer göletlerde de su rezervlerinin korunduğuna dikkat çeken Başkan Akyürek, Konya halkının içme suyunun bir bölümünü sağlayan Altınapa Barajı’nda geçen yıla göre daha az bir rezerv bulunmasının nedenini şöyle açıkladı: “Bunun nedeni; bu sene Meram bölge sulamasına geçtiğimiz yıldan daha fazla su vermemiz ve kullanma suyu olarak da kuyuların bir miktar dinlendirilmesi amacıyla fazla su çekmemizdir. Şu anda günde 30 bin metreküp suyu Altınapa Barajı’ndan alıp arıtmadan geçirip şehre veriyoruz. Bu da, şehir içme suyunun üçte birini karşılıyor.”

SORUN TASARRUFLA ÇÖZÜLÜR

Eylül ayı yağışlarının bundan sonrası için umut verdiğini belirten Başkan Akyürek, ancak ülke genelinde yaşanan su probleminin çözümünün yağışların artmasıyla değil; tasarrufla çözüleceğini dile getirdi. Başkan Akyürek, “Suyu mutlaka tasarruflu kullanmalı, modern sulama tekniklerine geçmeliyiz. Kaçak kuyuların önlenmesi ve alternatif enerji kaynaklarının hayata geçirilmesi çok önemli. Tasarruf olursa kesinti olmaz. Modern sulama yöntemleri ile vahşi sulama yöntemlerine göre 5’te bir oranında su kullanılacak. Sadece tasarruf yaparak, milyarlarca dolar yatırımla yapılabilecek barajlar kadar değer oluşturulabilecektir” dedi.

KONYA’NIN GELECEĞİ AYDINLIK

Büyükşehir Belediyesi olarak düzenledikleri kampanyalarla halkı tasarrufa yönlendirdiklerini hatırlatan Başkan Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıl bunun somut sonuçlarını gördük. Yüzde 20’lik abone artışına rağmen yüzde 10’luk su tasarrufu sağladık. Yani, ortalama yüzde 15’lik su tasarrufunu Konya halkı bir yılda gerçekleştirdi.”

Başkan Akyürek, hükümetin Konya Ovası’nda gerçekleştirdiği yatırımlar ve yapılan tasarruf çalışmaları ile Konya’nın geleceğini aydınlık gördüğünü de sözlerine ekledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;